Na co zwracać uwagę przy wyborze łóżka do sypialni?

Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w całym domu. Biorąc pod uwagę, że śpiąc, spędzamy około 1/3 swego życia odpowiedni wybór łóżka ma kluczowe znaczenie dla jakości snu oraz stanu zdrowia i samopoczucia. Wygodne oraz dopasowane do indywidualnych potrzeb łóżko to sposób na uniknięcie przykrych dolegliwości, ale także szansa na nadanie sypialni odpowiedniego charakteru.

sypialnia

Idealne łóżko – jakim wymogom powinno odpowiadać?

Głęboki i spokojny sen to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowia, odpowiedniego poziomu energii, a także dobrego samopoczucia. Wygodne, gwarantujące pełny komfort wypoczynku łóżko to także jedna z form ochrony przed bólem pleców – naciągniętymi albo przykurczonymi mięśniami i ścięgnami, a także uciskiem na dyski międzykręgowe czy stawy. Bez nocnego relaksu ciężko o zdolność do koncentracji, właściwe zapamiętywanie nowych faktów czy pełne wykorzystywanie swoich zdolności umysłowych. Jedynym sposobem na całkowitą i skuteczną regenerację jest dobranie sobie odpowiedniego łóżka, które musi być nie tylko dopasowane do naszej wagi, rodzaju sylwetki i nocnych przyzwyczajeń, ale także powinno być zgodne preferencjami estetycznymi i wpasowywać się dobrze w wystrój sypialni i styl, w jakim została urządzona – zauważa przedstawiciel firmy LIMBOR, specjalizującej się w dostarczaniu drewna dla przemysłu meblarskiego.

Trendy związane z dekoracją wnętrz oferują wiele możliwości, jeśli chodzi o design poszczególnych mebli. We wnętrzach klasycznych najlepiej sprawdzają się łóżka tradycyjne, z dodatkowymi elementami ozdobnymi. W zależności od upodobań łóżko może być w mniejszym lub większym stopniu tapicerowane – modne są m.in. obite tkaninami wezgłowia oraz ramy, nierzadko pikowane, ale też modele z tradycyjnym wykończeniem drewnianym. Podobne łóżka są zwykle wybierane do wnętrz w stylu glamour. Do aranżacji minimalistycznych najczęściej wybiera się łóżka o prostej konstrukcji i formie pozbawionej dekoracji. W stylizacjach inspirowanych stylem skandynawskim królują łóżka równie proste, jednak albo bardzo jasne, albo utrzymane w odcieniu jasnej szarości – czasami tapicerowane, jednak najczęściej bez wielu akcentów zdobniczych. Wciąż modne są też wnętrza rustykalne, gdzie często ustawia się łóżka bardzo tradycyjne, np. z ozdobionymi tralkami wezgłowiem i podnóżkiem.

Wygląd jest jednak tylko jednym z elementów, który należy brać pod uwagę przy zakupie łóżka. Równie istotny jest materiał, z którego wykonano ramę oraz wszystkie elementy dodatkowe. Największą trwałość zapewniają łóżka wykonane z drewna – litego lub klejonego. Są one znacznie bardziej wytrzymałe, a przy tym naturalne, nie ma więc obawy o użyte do ich produkcji chemikalia, co często budzi wątpliwości przy elementach zrobionych z niskiej jakości płyt drewnopochodnych. Ważną zaletą łóżka z drewna jest również jego piękny wygląd – atrakcyjne usłojenie i barwa. Elementy te będą szczególnie istotne w łóżkach w stylu klasycznym, ale również minimalistycznych, industrialnych i loftowych, gdzie często eksponuje się rodzaj, barwę i fakturę użytego materiału.

Jak dobrać optymalne wymiar łóżka?

Walory dobrze dobranego łóżka to nie tylko kwestia wyglądu, ale również cech użytkowych mebla. Istotna będzie łatwa pielęgnacja czy odporność na zabrudzenia, jednak kluczowe znaczenie ma prawidłowo dopasowana szerokość. W przypadku łóżek pojedynczych przyjmuje się, że rozsądne minimum to 80 albo 90 centymetrów. Wiele osób ma jednak problem ze snem na tak małym łóżku i zdecydowanie woli 100 lub nawet 120 centymetrów szerokości. W przypadku łóżek podwójnych zwykle bardzo trudno, zwłaszcza osobom o bardziej okazałej posturze wyspać się na łóżku mniejszym niż 140 centymetrów. Jeśli ilość miejsca w sypialni oraz ustawienie pozostałych mebli na to pozwalają o wiele lepszym wyborem może się okazać łóżko mające 180, a nawet 200 centymetrów. Wiele osób o drobniejszej budowie ciała nie czuje się jednak na takiej przestrzeni komfortowo.

Równie duże znaczenie ma wysokość łóżka. Wiele nowoczesnych projektów ma bardzo niskie ramy, w związku z czym śpi się na nich w niewielkiej odległości od podłogi. Choć nie wpływa to na sam sen i zapewnia atrakcyjny wygląd, to może okazać się dość niewygodne podczas wstawania, zwłaszcza w przypadku nieco bardziej zaawansowanego wieku, czy problemów z aparatem ruchu. Na drugim biegunie znajdują się tzw. łóżka kontynentalne. Mają one zwykle bardzo wiele warstw – skrzynię wyposażoną w sprężyny, ułożony na niej materac właściwy, a nierzadko jeszcze tzw. topper. Wszystkie te elementy sprawiają, że wysokość łóżka tego rodzaju to często około 50 centymetrów, a nieraz nawet 55 albo 60, co jest porównywalne do siedzenia na dość wysokim krześle.

Choć rozmiary łóżka muszą być dopasowane do upodobań użytkowników, to nie wolno zapominać, że musi ono być również odpowiednie do ilości miejsca, jaką oferuje pomieszczenie. Zbyt duże łóżko może wprawdzie zapewnić wygodny sen, ale w wielu przypadkach jednocześnie ograniczy swobodę w korzystaniu z innych mebli, np. blokując możliwość pełnego otwarcia szafy czy wygodnego odsunięcia krzesła stojącego przy toaletce. Problemem może się również okazać brak możliwości wygodnego dojścia do wszystkich punktów pokoju. Gdy mamy do czynienia z sypialniami o mniejszych metrażach, trzeba się zdecydować na pewien kompromis.

Stelaże listwowe do łóżek oraz rodzaje materacy

Wiele osób wybierając łóżko, koncentruje się wyłącznie na kwestiach związanych z wyglądem i wielkością ramy, lekceważąc inne elementy. Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wygodę korzystania z tego mebla jest wykonany z drewnianych listew materacowych stelaż łóżkowy. Odpowiada on za prawidłowe wsparcie całej powierzchni materaca, gwarantując jednocześnie dodatkową amortyzację, a niekiedy także możliwość uniesienia części znajdującej się bliżej wezgłowia lub podnóżka, co daje możliwość np. wygodnego czytania, korzystania w łóżku z internetu czy oglądania telewizji. Bardziej rozbudowane i zaawansowane stelaże bywają nawet wyposażone w specjalne elektryczne siłowniki pozwalające na automatyczną regulację położenia wybranych części.

Drugim niezmiernie ważnym elementem wpływającym na wygodę i jakość snu jest odpowiedni materac. Na rynku można znaleźć materace piankowe, lateksowe oraz różne wersje sprężynowe. Materace zrobione z lateksu są naturalnie porowate, co sprawia, że są nie tylko elastyczne, ale również gwarantują dobry przepływ powietrza. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Lateks jest bezpieczny dla większości osób cierpiących na alergię, ponieważ nie zbiera się w nim kurz. Skład materacy lateksowych eliminuje też ryzyko rozwoju grzybów czy pleśni.

Materace piankowe są w stanie zagwarantować duży komfort snu, a ich dodatkową zaletą jest ich termoplastyczność. Oznacza to, że mają one zdolność dopasowywania się pod wpływem ciepła i ciężaru leżącej osoby do kształtu jej ciała, zapewniając równomierne podparcie, niezależnie od pozycji, w jakiej śpi. Materace z pianki elastycznej odznaczają się również bardzo skutecznym odprowadzaniem wilgoci. Co ważne można je łatwo dostosować do różnej masy ciała.

Materace sprężynowe składają się zwykle z kilku warstw materiału – grubszego i twardszego w pobliżu samych sprężyn i bardziej miękkiego na powierzchni. Często używa się w nich naturalnego końskiego włosia czy włókna kokosowego. Jeśli chodzi o zastosowane sprężyny to mogą być to sprężyny bonelowe, tworzące jedną, połączoną strukturę, albo różne odmiany materaców kieszeniowych. W tym przypadku sprężyny pracują oddzielnie, każda z nich ugina się niezależnie od innych. Poza klasycznymi materacami kieszeniowymi coraz częściej można spotkać materace multipocket, gdzie sprężyny mają mniejszą średnicę, przez co lepiej dopasowują się do obciążenia.

śr. ocena 0 / głosów 0