Mozaiki z kamienia naturalnego, jako alternatywa dla tradycyjnych okładzin ścian i podłóg

Naturalny kamień od wieków wykorzystywany jest w budownictwie i architekturze, wznoszone są z niego pomniki, to także materiał ceniony przez rzeźbiarzy, artystów, dekoratorów. Bardzo cenimy kamień naturalny za trwałość i odporność. Kamienne blaty, posadzki, ściany, czy kominki to dla wielu z nas symbol luksusu i elegancji. W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem cieszą się kamienne mozaiki. Dlaczego są tak popularne i cenione?

mozaika-z-kamienia

Estetyka i wytrzymałość w jednym

Mozaiki z kamienia naturalnego to interesująca alternatywa dla tradycyjnych okładzin podłóg i ścian. Mozaika może z powodzeniem zastąpić tradycyjne okładziny kamienne, jak i inne materiały. Najpopularniejsze są mozaiki wykonywane z marmuru, trawertynu, wapienia i onyksu. Mówimy o „wykonywaniu”, a nie „produkcji”, ponieważ luksusowe mozaiki przygotowywane są ręcznie. Jak dowiadujemy się w firmie Metamar z Woli Mrokowskiej, poszczególne elementy są ręcznie przycinane i ręcznie przyklejane na siatkę. Mozaiki z kamienia naturalnego to materiał wytrzymały i stylowy. Mówiąc o stylu, nie mamy na myśli jedynie klasyki, z którą zwykle kojarzy nam się kamień. O tym opowiemy szerzej w kolejnej części artykułu.

Różne style mozaiki z kamienia naturalnego

Estetyka i styl to pojęcie bardzo względne – jest kwestią indywidualną. Dla niektórych osób to klasyka jest najbardziej interesującym stylem: ściany pokryte zdobionymi tapetami, elegancki dywan na środku pokoju, a na nim ciężki, drewniany stół, w oknach koronkowe firany. Komuś innemu może podobać się prostota: ściany pokryte białą farbą, jednolita podłoga w całym mieszkaniu, pokryta panelami, meble, które nie rzucają się w oczy, a są wyłącznie funkcjonalnymi elementami wyposażenia, a okna przesłonione jednobarwną roletą. To tylko dwa przykłady, trendów jest znacznie więcej. Wybór mozaiki z kamienia jest tak szeroki, że z pewnością znajdziemy materiał odpowiedni dla siebie. Mogą to być tradycyjne, płaskie figury – małe i większe kwadraciki połączone w całość, prostokąty ułożone jak cegła, w kolumnach, czy na zakładkę, jak drewniany parkiet. Dostępne są także siatki ułożone z równo przyciętych rombów, czy mozaiki z nieregularnych kawałków kamienia, które wyglądają niezwykle naturalnie. W ofertach znajdziemy także rozwiązania bardziej nietypowe: paski kamienne ułożone w kształcie strzałek, grotów albo mozaiki, które wyglądają jak plastry miodu, cienkie łupane paseczki z kamienia, ułożone misternie w całość, a także mozaiki złożone z elementów trójwymiarowych. Mozaiki z kamienia różnią się nie tylko kształtem i ułożeniem elementów, ale również kolorami i strukturą. Możemy je więc łączyć z dowolnymi materiałami, od eleganckiego drewna po coraz modniejszy, surowy, industrialny beton.

śr. ocena 5 / głosów 5