Montaż klimatyzacji krok po kroku

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzatora. Klimatyzacja to nieocenione rozwiązanie w biurach i innych miejscach pracy, ale coraz częściej instalujemy ją również w domach, chcąc cieszyć się optymalnymi warunkami w zakresie zarówno temperatury, wilgotności, jak również stopnia czystości powietrza. Na czym dokładnie polega montaż klimatyzacji?

montaz-klimatyzacji

Na czym polega montaż klimatyzacji?

Chcąc zainstalować klimatyzację we własnym domu bądź biurze, pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego klimatyzatora. Do wyboru mamy tu wiele rozwiązań, z czego największą popularnością cieszą się praktyczne i komfortowe klimatyzatory typu split, składające się z dwóch elementów – jednostki zewnętrznej ze skraplaczem oraz wewnętrznej, a mianowicie parownika. Przyjmuje się, iż skraplacz instalujemy możliwie jak najbliżej parownika. W praktyce jednostkę wewnętrzną umieszcza się w pomieszczeniu, a jednostkę zewnętrzną – jak sama nazwa wskazuje – na zewnątrz budynku, po drugiej stronie ściany. W tym celu należy wykonać następujące kroki:

  • Zamontować jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną – konieczne będą tu specjalistyczne zestawy montażowe;
  • Podłączyć instalację elektryczną – obie jednostki muszą zostać połączone przewodami elektrycznymi;
  • Zamontować instalację freonową – jednostki trzeba połączyć szczelnymi, miedzianymi rurami, w których będzie przepływał czynnik chłodniczy;
  • Odpowietrzyć instalację – z tak wykonanej instalacji powinno się usunąć powietrze i wilgoć. W tym celu należy wytworzyć próżnię przy pomocy specjalnej pompy pracującej w podciśnieniu.
  • Wykonać instalację odprowadzania skroplin – należy wykonać przewód do odprowadzania skroplin z parownika.

Montaż klimatyzacji – samodzielnie czy przez fachowca?

Chociaż teoretycznie istnieje możliwość samodzielnego montażu klimatyzacji, lepiej powierzyć to zadanie specjaliście. Po pierwsze, prawidłowy montaż wymaga profesjonalnego sprzętu i doświadczenia, by instalacja nie uszkodziła budynku, a ostateczny efekt był estetyczny. Po drugie – i najważniejsze – chodzi tu o bezpieczeństwo i niezawodność działania klimatyzacji. Błędy popełnione przy montażu, np. nieszczelne rury, mogą mieć katastrofalne skutki, jeśli weźmiemy pod uwagę, że czynnik chłodniczy stosowany w klimatyzatorze nie jest obojętną substancją i może zagrażać środowisku. Zgodnie z prawem powinien on być dozowany przez specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia. Nie bez znaczenia są tu również argumenty natury ekonomicznej. Samodzielny montaż klimatyzatora może bowiem wiązać się z utratą gwarancji na dane urządzenie, a do tego jest to jedynie pozorna oszczędność, biorąc pod uwagę koszt narzędzi i ewentualnych poprawek. Dobrym rozwiązaniem będzie z kolei skorzystanie z oferty firmy, która zajmuje się zarówno sprzedażą, jak i montażem klimatyzacji, czego przykładem jest serwis YogiCo z Ząbek pod Warszawą. Dzięki temu uzyskamy korzystną cenę na produkt i usługę, a przede wszystkim będziemy mieli pewność co do prawidłowości montażu i bezpieczeństwa użytkowania zakupionego urządzenia.

śr. ocena 5 / głosów 5