Modne umeblowanie salonu. Aktualne trendy i aranżacje

W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wiele osób spędziło więcej czasu we własnych czterech ścianach niż kiedykolwiek wcześniej. Kiedy życie wróci do normy? Niestety nie wiadomo. Dlatego nowe trendy w urządzaniu wnętrz w dzisiejszych czasach są takie ważne. Aktualizacja wystroju mieszkania, w którym się żyje, pracuje i wypoczywa, sprawia, że lockdown staje się przyjemniejszy. W tym szczególnym czasie projektanci wnętrz proponują duże zmiany. Jakie są modne trendy w aranżacji salonu?

szafy wnekowe na wymiar

Przede wszystkim natura

Naturalne materiały i włókna organiczne przeżywają boom w aranżacjach wnętrz. Mile widziane są materiały, które łączą się z naturą i środowiskiem naturalnym: rattan, len, trawa morska, kamień naturalny, czy drewno w różnych odcieniach. Organiczne akcenty mają tworzyć przytulny klimat w salonie oraz zaspokajać tęsknotę za naturą. Dobrze jest zaplanować jedną ścianę w całości wyłożoną drewnem – pasuje to do wnętrz zarówno w stylu skandynawskim, jak i rustykalnym. Trzeba jednak zachować umiar, aby uniknąć tak zwanego „efektu sauny”.

Stolarz z firmy Meble na Wymiar Dawid Sławicki mówi:

Wysokiej jakości szafy czy inne elementy wyposażenia wykonane na zamówienie z drewna są trwałe, ekologiczne i niepowtarzalne. Nie obowiązuje już zasada, aby nie łączyć różnych rodzajów i gatunków drewna. Przeciwnie – na przykład stół z jasnego klonu wspaniale komponuje się z ciemnym parkietem.

Ponadto drewno potrzebuje koloru – najprostsze rozwiązanie to jasne drewno i biel. Takie skandynawskie połączenie sprawia, że każde pomieszczenie wygląda lekko i optymistycznie. Można pokusić się o odważniejsze kombinacje, na przykład z czerwienią, błękitem, żółcią lub wiosenną zielenią. Ciemne drewno wygląda szczególnie dobrze w połączeniu z czernią i stonowanymi barwami: szarością, khaki, bakłażanem, czy piaskowym brązem.

Sztuka i wielofunkcyjność

W nowoczesnym salonie powinny znaleźć się minimalistyczne dzieła sztuki. Nie jest to nowy trend, ale zyskuje obecnie coraz większą popularność. Niewielkie obiekty przypominające murale, portrety i rzeźby dopełniają obrazu współczesnego wnętrza. Nadal jednak liczy się zasada ,,mniej znaczy więcej”, dlatego lepiej umieścić na ścianie jedno większe płótno niż kilka małych obrazków.

Tkaniny, które znajdują się w salonie, takie jak zasłony, narzuty, dywany i obicia mebli powinny mieć jak najbardziej zróżnicowane faktury. Na znaczeniu zyskuje zmysł dotyku. Dywan może być pluszowy, szafka mieć szorstki front, a stół marmurowy blat. Ten sam trend dotyczy ścian – modne wnętrze to kombinacja tapet, gołych ścian i motywów kamiennych, najlepiej w odcieniach szarości (projektanci wyróżniają ponad 50 odcieni tej barwy).

Meble wypoczynkowe, takie jak sofy czy kanapy zyskują nowe oblicze – retro. Inspiracje można czerpać z salonu babci i dziadka pamiętając, żeby nie przesadzić. Jeden akcent wystarczy i będzie zabawną odpowiedzią na trend minimalistyczny. Przede wszystkim ma być wygodnie – podstawową funkcją salonu ma być możliwość relaksu i odprężenia.

Zaokrąglone krawędzie, miękkie obicia, siedziska, w których można się zatopić – tak ma wyglądać nowoczesny salon. Musi on mieć jednak możliwość szybkiego przekształcenia, na przykład w miejsce do pracy. Stąd konieczność posiadania mebli wielofunkcyjnych, zdolnych szybko i odwracalnie zamienić salon w biuro. Przydatne do takich przemian są różnego rodzaju schowki i szafy na wymiar, mogące pomieścić zbędne elementy wyposażenia i pozwalające na łatwe dzielenie przestrzeni. Elastyczność to bardzo ważna cecha współczesnych wnętrz.

śr. ocena 5 / głosów 3