Mieszkanie dla seniora. Jakie powinno być?

Z wiekiem nasze potrzeby się zmieniają. Dotyczy to również miejsca, w którym żyjemy. Osoby starsze mają zupełnie inne oczekiwania względem swojego mieszkania. O wiele bardziej niż osoby młodsze, cenią sobie spokój i ciszę w okolicy. Nie mają również takich samych potrzeb wobec metrażu mieszkania, jak single czy rodziny z dziećmi. Jakie właściwie powinno być mieszkanie dla seniora?

Starsza kobieta na kanapie w mieszkaniu

Jakie jest idealne mieszkanie dla seniora?

Bardzo często zdarza się tak, że osoby starsze zamieszkują dom lub mieszkanie, w którym wcześniej żyli z całą rodziną. Nawet jeśli są tam we dwójkę, mieszkanie jest najczęściej po prostu za duże. Nie dość, że wymaga więcej pracy, to jeszcze rachunki za taki metraż są większe. Idealne mieszkanie dla seniora powinno być raczej małe, ale takie, żeby nadal czuł się w nim komfortowo. Takie lokum łatwiej jest doprowadzić do porządku i ogrzać. Co więcej, jeśli osoba starsza jest już schorowana i ma problemy z poruszaniem się, w małym mieszkaniu szybciej przemieścić się z miejsca na miejsce.

Jak powinno być wyposażone mieszkanie dla seniora?

Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje. Jest to prawda, więc wszelkie kwestie wizualne jeśli chodzi o wystrój mieszkania to sprawa indywidualna. Warto jednak pamiętać, że seniorzy nie są już tak sprawni, często mają problemy z kręgosłupem, czy nogami. Dlatego przy wyposażaniu mieszkania trzeba pamiętać, żeby nie było w nim dużo trudnodostępnych miejsc np. bardzo wysokich szaf, które wymagają wspinania się na stołki. Bardzo ważne jest to, żeby łazienka była bezpieczna i funkcjonalna. Dobrze wyposażyć ją w antypoślizgową podłogę, prysznic bez brodzika oraz niskie szafki. To samo tyczy się kuchni. Powinna być funkcjonalna, a więc dostęp do lodówki, kuchenki, sprzętów i szafek musi być wygodny.

Jaka lokalizacja jest najlepsza na mieszkanie dla seniora?

Seniorzy zamiast w samym dużego centrum miasta, lubią osiedlać się w jego okolicach. W przypadku województwa pomorskiego mogą np. zamieszkać w Rumii, aby zaznać nieco spokoju. Warto szukać osiedli, które są ciche i spokojne. Mieszkanie dla seniora w takiej okolicy znajdziesz np. w ofercie Biura deweloperskiego Loker. Co więcej, w kwestii lokalizacji ważna jest także odległość od takich miejsc jak sklepy spożywcze, apteki oraz przychodnie. W końcu to tam najczęściej wybierają się emeryci. Mieszkanie dla seniora nie powinno być położone na najwyższych piętrach bloku, szczególnie jeśli nie ma w nim windy. Najlepiej wybierać mieszkania na parterze lub pierwszym piętrze, gdyż duża ilość schodów, może być problemem.

śr. ocena 0 / głosów 0