Miejsce wypoczynku i relaksu – aranżacja wnętrza sypialni

Sypialnia jest miejscem, które z założenia ma służyć wypoczynkowi i regeneracji po ciężkim dniu pracy czy nauki. Aby rzeczywiście dobrze spełniała swoją funkcję, powinniśmy aranżować ją z rozwagą. Nie wszystkie kolory i zestawienia sprzętów czy ozdób będą sprzyjały wyciszeniu, a przecież właśnie o spokój w sypialni nam chodzi.

aranzacja sypialni

Zasady aranżacji sypialni znacznie różnią się od tych, którymi kierujemy się przy urządzaniu pozostałych wnętrz, gdyż nie jest to przestrzeń reprezentacyjna, a ściśle osobista, a wręcz intymna – przekonuje nasz rozmówca z firmy Bonus 33Meble. Najważniejszą zasadą podczas urządzania sypialni jest prostota, która pozostawi nam przestrzeń na tzw. „bycie z sobą” i nie będzie rozpraszać nas przed zaśnięciem.

Stonowana kolorystyka w sypialni

W pomieszczeniu przeznaczonym do snu i wypoczynku lepiej nie eksperymentować z kolorami. Wskazane jest poruszanie się w stonowanej kolorystyce bieli, szarości i pasteli. Wnętrze sypialni nie powinno przytłaczać i w żadnym wypadku nie powinno być zbyt ciemne. Zbyt intensywne kolory ścian, czy mocno przyciągające wzrok barwne lub skomplikowane w formie meble będą rozpraszać i utrudniać zasypianie.

Światło w sypialni

Kwestią pokrewną do kolorystyki jest oświetlenie sypialni. Warto zapewnić sobie możliwość regulowania dostępu światła dziennego, w czym niezastąpione okazują się rolety. Na ciężkie, stylowe zasłony możemy pozwolić sobie w przestronnej sypialni, jednak w pomieszczeniach o mniejszej kubaturze również mogą stwarzać przytłaczające wrażenie.

Planując sztuczne oświetlenie na godziny wieczorne, warto zainwestować w niewielkie lampki stojące podłogowe oraz oświetlenie punktowe do czytania. Źródła miękkiego, ciepłego światła zamiast bardzo jasnych żarówek o dużej mocy pod sufitem docenimy z pewnością, jeśli zdarza nam się wstawać w środku nocy.

Łóżko to podstawa

Najważniejszym meblem w każdej sypialni, a często nawet jedynym, jest oczywiście łóżko. Stylistyka skrzyni jest sprawą drugorzędną wobec jakości materaca, choć oczywiście warto zadbać o każdy z tych aspektów. Pamiętaj, że meble stanowią inwestycję na lata, dlatego przed zakupem materaca upewnij się, że masz do czynienia z solidnym, wygodnym i trwałym modelem – radzi ekspert z przedsiębiorstwa Bonus 33Meble.

Dodatkowe meble do sypialni

Jeżeli dysponujesz dużą sypialnią, do której chcesz wstawić więcej mebli, podstawowy zestaw tworzy stolik nocny, komoda i ewentualnie toaletka. Przydać może się też szafka na książki, a jeśli nie możesz wygospodarować dla niej miejsca, w tej roli świetnie sprawdzi się prosta półka wisząca.

Obecnie sklepy meblowe i producenci wyposażenia domu oferują swoim klientom całe serie mebli, które można kupować w kompletach lub dobierać dowolnie poszczególne elementy. Dzięki temu urządzenie pięknej, stylowej i funkcjonalnej sypialni nie stanowi problemu. Przed rozpoczęciem zakupów warto mieć gotową wizję, która pozwoli nam na zachowanie pewnej konsekwencji w aranżacji, nawet jeśli nie kupujemy wszystkich sprzętów naraz.