Metraż mieszkania. Jaki wybrać?

Kiedy planujemy zakup mieszkania – niezależnie czy na rynku pierwotnym, czy wtórnym – pierwszą rzeczą, którą bierzemy pod rozwagę jest pożądany przez nas metraż. Wydawać by się mogło, że zdecydowanie, jakiej wielkości mieszkanie nas interesuje jest proste, w rzeczywistości jednak wcale takie nie jest. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników i przede wszystkim myśleć przyszłościowo.

Im większe tym lepsze?

Powszechnym przekonaniem jest, że im większe mieszkanie, tym lepiej. Czy naprawdę tak jest?

Z pewnością duże mieszkanie oznacza dla nas większą swobodę – mówi przedstawiciel firmy Caro DevelopmentPosiadamy w nim więcej miejsca do zagospodarowania w taki sposób, by było nam po prostu wygodnie. Większe lokale możemy również dużo łatwiej przearanżować w razie konieczności, np. kiedy urodzi nam się dziecko i potrzebujemy dla niego oddzielnego pokoju. Niemniej jednak posiadanie dużego mieszkania może mieć również swoje minusy. Przede wszystkim należy pamiętać, że metraż w znaczący sposób wpływa na koszt zakupu – im większe mieszkanie, tym więcej za nie zapłacimy. A to z kolei często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu na dłuższy okres. Związanie się umową z bankiem na następne 30 lat kiedy nie planujemy zakładać rodziny może okazać się niepotrzebnym obciążeniem. Ponadto większe mieszkanie to wyższe koszty eksploatacyjne, m.in. czynsz, opłata za ogrzewanie. Należy wziąć to pod uwagę zanim podpiszemy umowę na zakup mieszkania.

Jak wybrać metraż mieszkania?

Widzimy zatem, że wybór największego mieszkania nie zawsze jest najrozsądniejszą inwestycją. Co w takim razie powinniśmy wziąć pod uwagę przy obliczaniu jakiego metrażu potrzebujemy?

  • Ilość obecnych członków rodziny – każda osoba zamieszkująca lokal powinna mieć dość miejsca dla siebie. Nie ma żadnych reguł, które ustalałyby, ile metrów kwadratowych jest potrzebne do zachowania poczucia komfortu, możemy jednak posłużyć się statystykami. W Polsce średnio na osobę przypada powierzchnia mieszkalna o wielkości 25 m2.
  • Przyszłość rodziny – Zakup mieszkania to inwestycja na całe lata, dlatego powinniśmy przed jego dokonaniem zastanowić się, jakie będą nasze potrzeby w przyszłości. Nie warto kupować mieszkania „szytego na miarę” naszej rodziny w dniu dzisiejszym – za kilka lat może okazać się, że nasza rodzina powiększy się i wtedy lokum stanie się po prostu za małe.
  • Możliwości finansowe – im więcej zarabiamy, tym większy kredyt hipoteczny możemy uzyskać. Warto jednak pamiętać, że zakup mieszkania, to nie jedyny ponoszony przez nas koszt. Należy do tego doliczyć również ewentualny remont lub wykończenie mieszkania, a następnie koszty eksploatacyjne. Należy unikać inwestycji, która przez następne 20-30 lat będzie pochłaniać większość naszego wynagrodzenia.
  • Preferencje – każdy z nas ma indywidualne potrzeby i gust. Niektórzy meblują mieszkanie zgodnie z maksymą „mniej, znaczy więcej”, inni lubią przepych. Mieszkanie powinno nam umożliwić urządzenia się zgodne z naszymi preferencjami i potrzebami

Podsumowując: nie da się jednoznacznie wskazać, jakiej wielkości mieszkania potrzebujemy. Kwestia ta jest bardzo indywidualna, niemniej jednak z pewnością należy rozważyć tę kwestię w kontekście przyszłości.

śr. ocena 5 / głosów 5