Metraż mieszkania – jak wybrać mądrze?

Metraż to niewątpliwie jedno z najważniejszych kryteriów, które bierzemy pod uwagę przy zakupie nieruchomości. Powierzchnia mieszkania zadecyduje o tym, ile będzie kosztowała dana inwestycja, a także czy życie w nowym miejscu będzie komfortowe. Z tego powodu warto dobrze przemyśleć kupno nowego mieszkania pod kątem jego metrażu. Co warto wiedzieć na ten temat?

metraz-mieszkania

Mieszkanie inwestycją na przyszłość

Najczęściej popełnianym błędem przy zakupie mieszkania jest zaspokajanie aktualnych potrzeb, podczas gdy z czasem sytuacja życiowa może się diametralnie zmienić. Najczęściej w grę wchodzi tu powiększenie rodziny, nawet, jeśli nie planuje się tego w najbliższej przyszłości. Z tego powodu mieszkanie dla singla czy młodego małżeństwa powinno mieć zawsze nieco większy metraż niż wynikałoby to z bieżącej sytuacji. Idealnie sprawdzą się tu mieszkania dwupokojowe bądź większe kawalerki, np. z możliwością wydzielenia dodatkowego pokoju. Jeśli jednak przewidujemy szybkie powiększenie się rodziny, a nieruchomość kupujemy na dłużej i nie przewidujemy zmiany miejsca zamieszkania, warto od razu zainwestować w większe, np. trzypokojowe mieszkanie. Dodatkowy pokój nie musi być przy tym nieużywany – idealnie sprawdzi się w roli salonu bądź pokoju dla gości czy też gabinetu do pracy. Większa przestrzeń to zawsze większy komfort życia, warto o tym pamiętać przy zakupie nowego mieszkania.

Specjalne potrzeby

Planując tak przyszłościową inwestycję, jaką jest zakup mieszkania, trzeba brać pod uwagę różne scenariusze. Powiększenie rodziny może wiązać się nie tylko z pojawieniem się na świecie dzieci. Okazuje się bowiem, że nieraz musimy brać pod uwagę opiekę nad rodzicami czy dziadkami w podeszłym wieku – w takim wypadku powinniśmy dysponować dodatkowym pokojem dla nowych lokatorów. Poza tym pewne potrzeby co do metrażu mieszkania mogą także wynikać z życia zawodowego. Coraz bardziej popularny model pracy typu „home office”, a więc praca w domu, może wymagać wydzielenia w mieszkaniu dodatkowej strefy, która zapewni spokój i przestrzeń niezbędną do samorealizacji.

Metraż metrażowi nierówny

Metraż mieszkania należy jednak zawsze rozpatrywać w oparciu o plan danej nieruchomości. Może się bowiem okazać, że lokal o dużym metrażu wcale nie spełni naszych oczekiwań. Wszystko zależy od układu i wielkości poszczególnych pomieszczeń. Zdarza się, że duże mieszkanie okaże się w rzeczywistości kawalerką, co nie jest dobrym rozwiązaniem dla rodziny z dziećmi. Z kolei mieszkanie podzielone na kilka małych pokoi nie zadowoli osoby poszukującej przestrzeni. Istotne znaczenie mają tu również funkcje poszczególnych pomieszczeń. Jeśli bowiem w mieszkaniu mamy do czynienia z przestronnym korytarzem czy dużym balkonem bądź tarasem, okaże się, że niewiele miejsca zostanie na strefę stricte mieszkalną. Nie bez znaczenia jest również to, czy pomieszczenia są ustawne, a także czy metraż idzie w parze z powierzchnią użytkową, którą mogą ograniczać np. skosy. Opłaca się inwestować w mieszkania ergonomiczne i funkcjonalne, z możliwością wydzielenia kuchni, jakie znajdziemy np. w ofercie firmy Gryf Development ze Szczecina. Warto dobrze przemyśleć kupno mieszkania pod kątem jego metrażu, by w przyszłości cieszyć się komfortowymi warunkami i wygodną przestrzenią do życia.

śr. ocena 5 / głosów 5