Meble systemowe jako element aranżacji wnętrz

Umeblowanie mieszkania lub biura to zadanie dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Szczególnie, jeśli dostępna powierzchnia nie jest zbyt duża, a i tak musimy zmieścić na niej wszystkie potrzebne nam sprzęty. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są meble systemowe – z ich pomocą stworzymy aranżację nie tylko funkcjonalną, ale również estetyczną. Co należy o nich wiedzieć? Czym się charakteryzują i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Meble systemowe – czym są?

Meble systemowe, nazywane również meblami modułowymi, to sprzęty o uniwersalnym zastosowaniu. Każdy meble to – jak wskazuje ich nazwa – system złożony z pomniejszych elementów (modułów), które można ze sobą łączyć ze sobą na wiele różnych sposobów. Kształt i wymiary każdego mebla mogą być przez nas modyfikowane w zależności od potrzeb oraz warunków, nie jesteśmy ograniczani w żaden sposób przez projekt. Dzięki temu zyskujemy znacznie większe pole do popisu w kwestii aranżacji dostępnej przestrzeni

Dzięki meblom systemowym jesteśmy w stanie dużo skutecznie zagospodarować wnętrze – mówi przedstawiciel firmy Euro Stal, specjalizującej się w produkcji mebli systemowych – Jest to szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń o niewielkiej powierzchni lub nietypowym kształcie, w których nie da się ustawić zwykłych, masowo produkowanych mebli bez utraty cennego miejsca. Meble możemy przykładowo dopasować do poddaszy, w których mamy do czynienia z ukośnym sufitem.

Z czego produkowane są meble systemowe?

Do produkcji mebli systemowych wykorzystuje się różne tworzywa. Najpowszechniej stosowanym jest stal, z której wykonuje się szkielet modułów. Dlaczego stal? Ponieważ jest to materiał na tyle wytrzymały i odporny na obciążenia, że konstrukcja mebla może być stosunkowo lekka. Przy obecnych metoda ochrony metalu, konstrukcja stalowa może być całkowicie zabezpieczona przed niekorzystnym działaniem powietrza i wilgoci, przez co nie będzie korodować. Pozostałe elementy mebli, takiej jak drzwiczki, półki i czy blaty, wykonywane są z innymi materiałów, między innymi szkła czy drewna laminowanego.

Meble systemowe – czy warto?

Siła mebli modułowych tkwi w tym, że możemy je dopasować do wnętrza i w ten sposób w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. W razie potrzeby możemy również modyfikować ich kształt i wielkość – nie ma potrzeby kupowania nowej, większej szafki, skoro możemy rozbudować już posiadaną. Dlatego odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, meble modułowe to dobry wybór. Ze względu na wykorzystanie metalu jako głównego budulca, meble systemowe sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach utrzymanych w duchu nowoczesnego, minimalistycznego designu.

śr. ocena 5 / głosów 5