Łóżka tapicerowane czy drewniane – które lepsze?

Wygodny mebel przeznaczony do spania jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Zależnie od możliwości technicznych, wielkości pomieszczeń, ich rozkładu czy preferencji użytkownika tę funkcję mogą pełnić tapczan, sofa lub wersalka. W pomieszczeniu przeznaczonym wyłącznie na sypialnię znacznie częściej wybieranym meblem jest łóżko. Do wyboru są jego warianty tapicerowane i drewniane. Czym się one różnią i jakie są ich zalety?

Łóżko drewniane

Czym powinno wyróżniać się dobre łóżko?

Marzenie o samodzielnej, odpowiednio urządzonej sypialni z szerokim wygodnym łóżkiem jest udziałem wielu osób. Niestety mieszkania w postsocjalistycznych blokowiskach zazwyczaj na to nie pozwalają. Małe pomieszczenia oraz dwa czy trzy pokoje dla całej rodziny wymuszają stawianie na bardziej uniwersalne rozwiązania. Powoli zmienia ten stan dostępność lokali deweloperskich i domów jednorodzinnych, w których łóżko stanowi już ciekawą alternatywę dla wersalki czy sofy z funkcją spania.

Różnorodność i szeroki wybór mebli jest kolejną okazją do wyboru modelu dopasowanego zarówno do architektury wnętrza, jak i do preferencji użytkownika. Ponadto od kilkudziesięciu lat standardowe kolekcje są wzbogacane o nowe projekty, do których zaliczają się między innymi łóżka tapicerowane. Ta rozmaitość wzorów, kolorów, wymiarów i form sprawia, że wybór nie jest prosty. Warto jednak pamiętać, że pierwszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wygoda.

– Łóżko ma zapewnić komfortowy wypoczynek. Dlatego dopasowanie koloru czy wzoru jest sprawą drugorzędną. Pierwszym i zarazem najważniejszym elementem jest wygodny materac. Zarówno łóżka drewniane, jak i tapicerowane mogą być wyposażone w modele sprężynowe układane na specjalnych, elastycznych stelażach i różniące się poziomem twardości. Właściwy wybór sprawi, że zarówno na meblu drewnianym, jak i tapicerowanym wypoczynek będzie przyjemny i regenerujący – wyjaśnia pracownik sklepu Meblowo24.

Łóżko drewniane czy tapicerowane ­– co musisz o nich wiedzieć?

Łóżka drewniane:

 • wyróżniają się bardzo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu przez wiele lat zachowują estetyczny wygląd,
 • pasują do większości stylów wystroju wnętrz,
 • są łatwe do utrzymania w czystości,
 • nie gromadzą kurzu, co ma znaczenie dla alergików,
 • mogą być wykonane w wielu formach, z dodatkowymi szufladami, bokami i tylnym oparciem, jako łóżka wielopoziomowe, ze stylowymi rzeźbieniami, lakierowane lub w stanie surowym,
 • są lżejsze optycznie i nie ograniczają przepływu powietrza w sypialni.

Łóżka tapicerowane:

 • są dostępne w dziesiątkach wzorów i kolorów, dzięki czemu nie tylko uzupełnią aranżację, ale też wprowadzą do niej akcent barwny,
 • są piękne i eleganckie, ale mniej uniwersalne niż drewniane,
 • tworzą wrażenie miękkości, przytulności i ciepła, tak ważnych w klimacie sypialni,
 • są bardziej komfortowe i bezpieczniejsze ze względu na brak ostrych krawędzi,
 • zapewniają komfort nie tylko podczas snu, ale też czytania czy oglądania telewizji w pozycji półsiedzącej.

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie jest niemożliwe. Wynika to z faktu, że zarówno jedne, jak i drugie modele mają swoje dobre i słabsze strony. Dlatego wybór jest kwestią gustów i preferencji. Wcześniej warto przeanalizować wszystkie cechy łóżek drewnianych i tapicerowanych, a następnie wybrać te, które są najistotniejsze.

śr. ocena 0 / głosów 0