Ładowarki indukcyjne – jak ładują smartfon bez kabla?

Jeszcze nie tak dawno temu ładowanie smartfonu bez umieszczenia w gniazdku USB ładowarki i podpięcia jej do źródła zasilania wydawało się niemożliwe. Na rynek wprowadzono jednak urządzenia magazynujące energię – powerbanki – a po nich ładowarki indukcyjne. Jak ładują telefon bez kabla i jak to jest w ogóle możliwe? Spróbujemy wyjaśnić.

ładowarka indukcyjna

Ładowarka bezprzewodowa: czyli jaka?

Wynikiem, który najczęściej zobaczysz w wyszukiwarce internetowej po wpisaniu frazy „ładowarka bezprzewodowa”, będzie ładowarka indukcyjna. Co to takiego i na jakiej zasadzie działa?

W ładowarce indukcyjnej znajdują się dwie specjalne cewki odpowiadające za jej poprawne działanie. Jedna z nich generuje pole magnetyczne, zaś druga je odbiera – uzyskanym napięciem ładuje smartfon. Oczywiście, jak przystało na ładowarkę bezprzewodową, nie potrzeba wpinać do telefonu żadnego kabla. Takie rozwiązanie przydaje się w wielu sytuacjach: podczas jazdy samochodem, podróży pociągiem czy gdziekolwiek tam, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony.

Nazwa ładowarki indukcyjnej bezpośrednio wywodzi się od procesu, dzięki któremu możesz bezprzewodowo ładować swój smartfon – mowa o indukcji elektromagnetycznej. Ładowarka wykorzystująca indukcję cieszy się coraz większym powodzeniem i, choć jest nieco droższa od powszechnie dostępnych (nawet w marketach!) powerbanków, to przeciętny użytkownik może sobie na nią pozwolić: ceny ładowarek indukcyjnych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Znajdziesz je w wielu sklepach oferujących akcesoria GSM takich marek jak m.in. Baseus, Ideal of Sweden, Nillkin.

Czy każdy telefon można ładować ładowarką indukcyjną?

To, czy możesz ładować swój telefon ładowarką indukcyjną, zależy oczywiście od jego parametrów technicznych. Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twój model jest wyposażony w taką opcję, najłatwiej będzie sprawdzić jego specyfikację na stronie internetowej poświęconej smartfonom lub w instrukcji obsługi urządzenia, którą dostałeś wraz z telefonem. Przykładowo liczne modele Xiaomi nie mają takiej funkcji, podobnie jak telefony od Apple aż do wersji 6s. Czy to znaczy, że jeśli chcesz ładować smartfon bezprzewodowo, musisz wymienić go po prostu na lepszy model?

– Nie ma takiej konieczności – zdradza przedstawiciel sklepu internetowego z akcesoriami do smartfonów i innych urządzeń mobilnych, NaSmartfonawielu modeli telefonów nie można ładować indukcyjnie jedynie w teorii. Jedyne, co trzeba zrobić, by cieszyć się tą funkcją niezależnie od tego, w co producent wyposażył smartfon, to wybrać ładowarkę ze specjalnym odbiornikiem, dzięki któremu możliwe jest ładowanie indukcyjne każdego smartfonu posiadającemu port micro USB. A co z iPhone’ami? Dla nich także jest rozwiązanie: ładowarkę należy wpiąć w złącze lighting.

Od siebie dodamy, że zanim zdecydujesz się na zakup ładowarki indukcyjnej, sprawdź lepiej, czy Twój smartfon obsługuje ładowanie bezprzewodowe. Ładowarka kompatybilna z Twoim smartfonem – czyli dedykowana urządzeniom konkretnego producenta – zagwarantuje największą wydajność i prędkość ładowania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byś np. ładowarką do Samsunga ładował telefon Xiaomi, jeśli zechcesz zmienić smartfon na nowszy egzemplarz: nie musisz się więc martwić, że zakupiona ładowarka obliguje Cię do wybierania telefonów wyłącznie jednego producenta.

śr. ocena 0 / głosów 0