Które systemy klimatyzacji sprawdzają się idealne w warunkach domowych?

Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja była przejawem luksusu, jednak dziś stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Dzięki niej można odpocząć od upalnych temperatur, które dziś nie stanowią już anomalii. Nowoczesne systemy klimatyzacji są wykorzystywane zarówno w dużych obiektach przemysłowych, jak i pomieszczeniach mieszkalnych. Podpowiadamy, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w domowych warunkach.

system domowej klimatyzacji

Jak działają domowe systemy klimatyzacji?

W warunkach domowych najczęściej wykorzystuje się klimatyzatory typu Split. To urządzenie składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna systemu klimatyzacji jest nazywana parownikiem. Odpowiada za chłodzenie lub ogrzewanie docierającego do niej powietrza. Jednostka zewnętrzna, inaczej skraplacz, przygotowuje czynnik chłodniczy do pracy w urządzeniu wewnętrznym. Składa się ze sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego oraz czterodrogowego.

Specjaliści z firmy PLC SYSTEM wyjaśniają: Obie jednostki systemu klimatyzacji typu Split działają w obiegu zamkniętym, dzięki czemu nie obserwuje się zbędnych strat ciepłego i zimnego powietrza. Czynnik chłodzący, czyli ciecz, jest zamieniany w gaz oraz ochładzany lub podgrzewany, według potrzeb użytkownika.

Jakie korzyści płyną z posiadania klimatyzacji w domu?

Jedną z najważniejszych zalet klimatyzacji jest dostosowanie temperatury pomieszczenia do potrzeb mieszkańców. Zimą można dostarczyć do niego powietrze ciepłe, a latem – chłodne. Dzięki temu systemy domowej klimatyzacji można używać z powodzeniem przez cały rok.

Klimatyzacja w domu wpływa pozytywnie na zdrowie, regulując poziom wilgotności i oczyszczając powietrze. Ma to szczególne znaczenie dla alergików i osób cierpiących na przykład na astmę, które w złych warunkach mają poważne problemy z oddychaniem. Oczyszczanie powietrza jest możliwe dzięki filtrom, w które są wyposażone systemy klimatyzacji.

Nowoczesne klimatyzatory pozwalają na sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu w domu. Wyróżnia je też cicha praca i gustowny wygląd, który często okazuje się elegancką dekoracją wnętrza.

Najważniejsze zasady eksploatacji klimatyzatorów

Systemy klimatyzacji mają szereg zalet, jednak źle użytkowane mogą przyprawić mieszkańców o problemy, na przykład przeziębienie. Aby go uniknąć, warto dostosować stopnień chłodzenia do panujących warunków. Optymalna różnica temperatur między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem mieszkania powinna wynosić 6 stopni Celsjusza.

Nie powinno się przebywać bezpośrednio pod nawiewem. W przeciwnym wypadku można nie tylko się przeziębić, ale też nabawić bólów mięśni i stawów.

Aby klimatyzacja działała sprawnie, trzeba regularnie czyścić i dezynfekować filtry, ponieważ mogą się w nich gromadzić groźne dla zdrowia drobnoustroje i zanieczyszczenia. Warto zainwestować też w system mechanicznej wentylacji, który odpowiada za wymianę powietrza w domu.

śr. ocena 0 / głosów 0