Kryteria wyboru dostawcy telewizji kablowej

Wykorzystanie technologii światłowodowej eliminuje konieczność zakupu i kosztownego montażu anteny satelitarnej, zapewniając jednocześnie niezakłócony, wysokiej jakości sygnał niezależnie od panujących warunków powodowych. Nic więc dziwnego, że tyle osób decyduje się na telewizję kablową. Usługę tę dostarcza jednak wiele konkurujących ze sobą firm. Czym się zatem kierować, chcąc wybrać najlepszego dostawcę?

Jednym z podstawowych kryteriów jest oczywiście cena – a właściwie to, co w jej ramach mamy otrzymać. I chodzi tu nie tylko o liczbę kanałów w pakiecie, ale też o to, czy kanały te odpowiadają naszym potrzebom i zainteresowaniom, albo o możliwość oglądania filmów i programów w rozdzielczości HD. Pod uwagę należy wziąć zarówno stałe miesięczne opłaty, takie jak abonament, koszt utrzymania łącza czy dzierżawy urządzeń końcowych (np. dekodera), jak i jednorazowe opłaty za instalację tych urządzeń oraz aktywację usługi.

Promocje

Czynnikiem przesądzającym o wyborze konkretnego dostawcy telewizji kablowej często bywają oferowane przez niego promocje. Na pewno jednak warto upewnić się, jakie są warunki korzystania z nich. Czy po okresie obowiązywania niższych cen za wybrane kanały zaczniemy płacić o wiele wyższe rachunki? Czy też kanały te zostaną po prostu wyłączone lub zakodowane – a także zastąpione innymi?

Przejrzystość umowy

Wszystkie te kwestie powinny być jasno opisane w umowie, podobnie jak czas jej trwania i warunki wypowiedzenia (albo np. obniżenia opłat za przedłużenie kontraktu) czy zasady dotyczące ewentualnych reklamacji. Nie wahajmy się zadawać pytania, jeśli coś budzi nasze wątpliwości. Będzie to zarazem okazja do przekonania się, czy możemy liczyć na życzliwość i pomoc ze strony działu obsługi klienta, co przecież też nie jest bez znaczenia.

Internet i telefon

Operatorzy telewizji kablowej często oferują pakiety usług, gdzie oprócz kanałów TV uzyskujemy także dostęp do Internetu czy stacjonarną linię telefoniczną. Jest to wygodne rozwiązanie, bo za wszystkie te rzeczy płacimy w ramach jednej faktury, i to przeważnie mniej, niż gdybyśmy regulowali każdy rachunek osobno. Jeśli interesuje nas ten wariant, warto zwrócić uwagę m.in. na przepływowość łącza i miesięczny limit danych do ściągnięcia albo stawkę za połączenia i liczbę darmowych minut w ramach abonamentu.

Usługi dodatkowe

Najlepsi dostawcy proponują również usługi dodatkowe dotyczące jej samej. Pomorska Telewizja Kablowa Chopin na przykład oferuje swoim klientom nie tylko odtwarzanie, ale też nagrywanie programów, wybór ścieżki językowej czy dostęp do dźwięku w formacie Dolby Digital, co pozwala w pełni wykorzystać możliwości zestawu kina domowego. Inne godne uwagi rozwiązania to np. blokada rodzicielska (ograniczenie dostępu do wybranych pozycji), elektroniczny przewodnik po programach TV, opcja multiroom czy dostęp do biblioteki filmów i programów w ramach usługi VOD.

śr. ocena 5 / głosów 5