Kreatywne sposoby wykorzystania betonu architektonicznego we wnętrzach

Beton architektoniczny to specjalna odmiana betonu, która wyróżnia się niezwykle estetyczną powierzchnią. W zasadzie nie różni się niczym od zwykłego betonu, który jest używany do wykonywania elementów konstrukcyjnych budynków. Charakteryzuje się bowiem tą samą wytrzymałością i trwałością, co beton konstrukcyjny, jednak ma od niego o wiele atrakcyjniejszy wygląd. Z tego względu stosowany jest jako materiał dekoracyjny.

Beton architektoniczny na ścianie w salonie

Jak wygląda beton architektoniczny?

Beton architektoniczny może mieć gładkie i równe powierzchnie albo lekko porowate lico, nadające mu wyjątkowego charakteru. Posiada wyraźną i widoczną warstwę strukturalną, co czyni z niego nietypowy i intrygujący materiał wykończeniowy. Nie jest kolorystycznie jednolity, ponieważ widać w nim subtelne smugi i przebarwienia, które świadczą o jego organicznym pochodzeniu. Dzięki temu jest to materiał niepowtarzalny i niezwykle oryginalny.

Jak wyjaśnia ekspert ze sklepu on-line Art-cub z materiałami wykończeniowymi: Beton tego rodzaju musi być bardzo starannie wyprodukowany, aby był estetyczny i spełniał konkretne wymagania. Jego powierzchnia pozbawiona jest dużych wżerów oraz nierówności, dzięki czemu rewelacyjnie prezentuje się we wnętrzach domów w roli elementu dekoracyjnego. Surowość betonu idealnie wpisuje się w minimalistyczne i industrialne aranżacje wnętrz, podkreślając ich nowoczesność i elegancję.

Do czego można wykorzystać beton architektoniczny?

Beton architektoniczny znajduje zastosowanie wykończeniowe zarówno na zewnątrz budynków, jak i w ich wnętrzach. Można z niego wykonywać nietuzinkowe elewacje zewnętrzne domów, a także wykorzystywać w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Doskonale sprawdza się w roli oryginalnego akcentu ściennego. Gotowe płyty dekoracyjne wykonane z betonu architektonicznego można ułożyć na fragmencie ściany, który chcemy wyeksponować lub na całej jej powierzchni. Bardzo dobrze prezentuje się w salonie, sypialni, kuchni czy łazience. Jego niebanalny wygląd sprawi, że każde wnętrze stanie się intrygujące. Surowa struktura i kolorystyka betonowych ścian czy posadzek pasuje najlepiej do wnętrz industrialnych i minimalistycznych, ale można je z powodzeniem wprowadzać również do aranżacji utrzymanych w stylu skandynawskim, glamour czy eklektycznym. Na tle zimnoszarej powierzchni ścian doskonale wyglądają miękkie, ciepłe i przytulne dodatki. Welurowa kanapa, fotele, puchaty dywan albo poduszki uszyte z pluszu dają cudowny efekt wizualny. Pobudzają naszą wyobraźnię, współgrając ze sobą na zasadzie frapującego kontrastu.

Beton architektoniczny nie powinien być wykorzystywany na wszystkich ścianach w danym pomieszczeniu, aby nie przytłaczał wizualnie wnętrza. Najlepiej zestawiać go z innymi naturalnymi surowcami takimi jak drewno, kamień czy płytki ceramiczne. Świetnie będzie wyglądał jako tło dla ogrodu wertykalnego, którego soczysta zieleń skomponuje się z zimną szarością betonowych powierzchni.

śr. ocena 0 / głosów 0