Jaki klej do tapet wybrać?

Tapety – niegdyś niezbędne we wszystkich domach – dziś królują nawet w niewielkich mieszkaniach. A to wszystko za sprawą mnogości najrozmaitszych wzorów. Jednak bez względu na to, jaki print wybierzesz, jedno jest pewne: aby efekt końcowy był estetyczny, nieodzowne jest dobranie dobrej jakości kleju do tapet. Na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze?

klej

Po pierwsze: rodzaj tapety

Wybierając klej do tapet, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj materiału. Wyróżnia się 4 podstawowe odmiany tapet. Najbardziej popularne są papierowe, które mogą być jedno- lub wielowarstwowe. W zależności od grubości, należy dobrać do nich rodzaj kleju, pamiętając o tym, że dla cieńszych właściwy będzie rzadszy lepik. Warto wspomnieć o tapetach winylowych, do których klej należy dopasować, biorąc pod uwagę odmianę winylu. Im bardziej jest to materiał grubszy i twardszy, tym bardziej gęsty powinien być produkt klejowy. Decydując się na wykorzystanie tapet flizelinowych, koniecznie trzeba pamiętać o tym, że na ten materiał nie nakładamy kleju! Wówczas rozprowadzamy go bezpośrednio na powierzchni, dlatego nie należy go rozcieńczać. Ostatnim rodzajem tapet, o którym należy wspomnieć, są te wykonane z włókna szklanego. Do nich powinno dobrać się dedykowane produkty klejowe, polecane najczęściej przez producenta konkretnego materiału.

Po drugie: jakość

Wiedząc już, jaki klej wybrać do konkretnej tapety, warto poświęcić odrobinę uwagi samemu produktowi. Zważywszy na to, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów produktów klejących, trzeba zastosować jakieś kryterium klasyfikacyjne. Dla jednych będzie to cena, a dla innych jakość. Osoby, którym zależy na wyrobach wysokiej klasy, powinny zwrócić uwagę na atesty. Z tej racji, że nie ma oficjalnych norm określających jakość produktu, należy brać pod uwagę badania niezależnych ośrodków. Tego rodzaju wystawione atesty wskazują, na jakie parametry należy zwrócić uwagę. Czas schnięcia, wytrzymałość czy odporność? Producenci zazwyczaj rekomendują na opakowaniach jakość kleju, dlatego warto zapoznać się z etykietami, a w razie niejasności – skonsultować się ze specjalistą.

Opinia specjalisty

– O tym, że dobry klej jest niezbędny w trakcie nakładania tapety wie dobrze każdy, kto choć raz się tym zajmował. Tylko odpowiednio dobrany może zagwarantować idealne przyleganie danego materiału do powierzchni. Klej do tapet to oprócz skutecznego przymocowania także estetyczny efekt. Warto zdecydować się na klej specjalistyczny, który będzie łatwy w aplikacji – przekonuje przedstawiciel hurtowni chemii gospodarczej CST Technika.

śr. ocena 5 / głosów 1