Klamka – ważny element drzwi

Choć klamka stanowi niewielką część drzwi, zdecydowanie wlicza się do istotnych elementów wystroju całego pomieszczenia. Może się okazać, że to właśnie ona nada charakteru przestrzeni, dlatego tak ważne jest uwzględnienie jej już na etapie aranżacji mieszkania lub biura. Powinna być nie tylko spójna z materiałem, z którego wykonane są drzwi, ale również ze stylem wnętrza. Wyjaśniamy, jakie najważniejsze cechy powinna spełniać oraz czym się kierować w jej wyborze.

Klamka w drzwiach

Dlaczego dobrze dobrana klamka jest tak ważna?

Klamka znajduje się wśród najważniejszych części użytkowych drzwi, ponieważ to właśnie za jej pomocą można je otwierać i zamykać. Codzienne używanie powinno wiązać się z wygodą uchwytu, a także maksymalną funkcjonalnością. W innym razie klamka będzie źródłem wielu niedogodności.

Wybór klamki do drzwi ma również duże znaczenie w odniesieniu do całego wnętrza, jak i wyglądu drzwi. Źle dopasowana może zaburzyć harmonię stylu pomieszczenia i zupełnie odstawać od designu.

Czym się kierować w wyborze klamki do drzwi?

Aby klamka spełniała najważniejsze funkcje użytkowe, w jej wyborze warto kierować się następującymi cechami:

  • materiał oraz kształt – szeroki wybór materiałów i kształtów klamek pozwala na zakup takiego produktu, który będzie spełniał oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Wśród materiałów można wybierać spośród klamek aluminiowych, stalowych, mosiężnych, niklowanych i chromowanych. W przypadku kształtów: prostokątne, łukowate oraz eliptyczne.
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałość – wielokrotne używanie klamek nie powinno wpływać na ich wygląd oraz trwałość. Z tego powodu podczas wyboru warto zwrócić uwagę na takie materiały, które będą odporne na codzienną eksploatację.
  • ciężar – ciężar klamki to niezwykle istotny parametr, który powinien być wprost proporcjonalny do wielkości drzwi. Jeśli są one duże i masywne, dobrze jest pomyśleć o solidnej klamce. 

O wyborze klamki do drzwi wypowiada się pracownik firmy SCMB w Szczecinie: W wyborze klamki do drzwi należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy po obydwu stronach posiada sprężyny. Te elementy znacząco wpływają na komfort użytkowania. Przed kupnem najważniejsze jest również wzięcie klamki do ręki, aby sprawdzić jak układa się w dłoni i czy nie ma ostrych krawędzi.

Jak dopasować klamkę do wystroju mieszkania i drzwi?

W minimalistycznych wnętrzach najlepiej sprawdzą się klamki o prostym i niewyróżniającym się stylu, zatem o kształtach prostokątnych lub okrągłych i pokryte na przykład satyną lub aluminium. W bardziej rustykalnych pomieszczeniach dobrym wyborem będzie klamka mosiężna, pozłacana lub posrebrzana, natomiast dla miłośników nowoczesnego designu doskonale sprawdzi się klamka o okrągłym szyldzie i prążkowanej powierzchni.

W przypadku drzwi drewnianych, które posiadają przeszklenia warto pomyśleć o standardowej klamce z prostym uchwytem, który występuje w macie lub półmacie. Decydując się na drzwi jednokolorowe dobrze jest wybrać klamkę kwadratową w takim samym kolorze lub całkowicie kontrastującym.

śr. ocena 0 / głosów 0