Kinkiety jako uzupełniający element oświetleniowy

Kinkiety są doskonałym uzupełnieniem lampy centralnej. Ponadto doświetlają wybrane elementy wyposażenia i generują przyjemne światło, którego kierunek często można dopasować do swoich potrzeb. Produkty te pełnią również funkcję dekoracyjną: urozmaicają wnętrze oraz mogą być dodatkiem do mebli zaprojektowanych w danym stylu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki jeszcze sposób możesz je wykorzystać, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

kinkiety

Zastosowanie kinkietów w nowoczesnych wnętrzach

Lampy ścienne takie jak kinkiety prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody. Do niedawna zdobiły ściany korytarzy i klatek schodowych w starych kamienicach. Dziś natomiast producenci prześcigają się w tworzeniu kinkietów pasujących do mieszkań zaaranżowanych w najnowszych stylach wnętrzarskich: art déco, loftowym czy minimalistycznym. Tego typu artykuły znajdziesz w sklepie Lampy i Gniazdka.

Kinkiety to dodatkowe oświetlenie, które rozjaśnia przestronne wnętrza. W mniejszych pomieszczeniach mogą być również wykorzystywane jako główne źródło światła. Najczęściej montuje się je w pobliżu dekoracji ściennych: obrazów, zdjęć z egzotycznych wypraw czy luster. Lampy te podkreślają wzornictwo, kolory i kształt elementów, w pobliżu których się znajdują. Za pomocą światła przyciągają wzrok oraz zachęcają do skupienia uwagi na danym przedmiocie. Możesz je z powodzeniem zamontować w:

  • salonie,
  • sypialni,
  • kuchni,
  • łazience,
  • korytarzu,
  • na balkonie.

Lampy te sprawdzą się nie tylko wewnątrz domu. Zamontowane na elewacji, w altance czy w pobliżu drzwi wejściowych zapewnią Ci większe bezpieczeństwo po zmroku. Dzięki nim dostrzeżesz znajdujące się na trawniku zabawki czy narzędzia ogrodowe. Szybciej znajdziesz też zgubione przedmioty.

Praktyczne porady, dzięki którym lepiej zamontujesz kinkiety

Lampy montowane na ścianach powinny spełniać kilka kryteriów. Dzięki temu będą lepiej się prezentować i staną się znacznie bardziej funkcjonalne. Montując kinkiety, nie zapomnij o tym, że:

  • ich design powinien wpisywać się w dany styl wnętrzarski. Warto też wybierać lampy w kolorach, które będą pasować do barw mebli czy sprzętu RTV.
  • nie powinny być wieszane pojedynczo. Wybierz dwa lub trzy kinkiety, a następnie rozmieść je na ścianie w równych odstępach. Zyskasz ładniejszy efekt.
  • warto montować w kinkietach żarówki LED. Produkty te nie nagrzewają się, więc nie istnieje ryzyko, że wpłyną negatywnie na pokrycie ściany.
  • w sypialni i salonie najlepiej sprawdzą się kinkiety emitujące światło o ciepłej barwie. Stworzą przytulną atmosferę oraz pozwolą Ci się odprężyć.

W jakich miejscach na ścianie zamontować kinkiety? To zależy. Co do zasady lampy te powinny znajdować się 180-200 cm nad podłogą. Natomiast w sypialni zawieś je 70 cm powyżej materaca. Dzięki temu będą dawać światło pod odpowiednim kątem, co pozwoli Ci czytać książkę, nie męcząc oczu.

śr. ocena 0 / głosów 0