Kinkiety jako sposób na doświetlenie pomieszczeń

Światło w pomieszczeniu jest ważnym czynnikiem decydującym o dobrej widoczności oraz o klimacie w całym mieszkaniu. Oprócz tradycyjnego oświetlenia warto zdecydować się na dodatki w formie małych lampek i kinkietów, które stworzą przytulną atmosferę bez konieczności korzystania z głównych źródeł światła. Jak dobrać takie kinkiety i gdzie najlepiej je umieścić?

Kinkiet na ścianie przy oknie

Kinkiety jako dodatkowe źródło światła w salonie

Salon jest miejscem, w którym przebywamy zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami oraz nocą. Warto więc zapewnić tam zróżnicowane źródło oświetlenia, które w razie potrzeby umożliwi doskonałą widoczność lub też bardziej dyskretny i stonowany efekt podczas kolacji, filmowego seansu lub słuchania muzyki.

W takie sytuacji kinkiet ścienny powinien być dostosowany do architektonicznego stylu pomieszczenia i zapewniać ekonomiczne oświetlenie. Mała lampka ścienna w połączeniu ze światłem z  żyrandola może także zapewnić jeszcze większą widoczność. Zaś elementy z kolorowymi kloszami stworzą bajkowy i romantyczny klimat także w innych pomieszczeniach. Warto również rozważyć kinkiet, który będzie miał opcję regulacji ściemniania światła.

Lampa ścienna może być doskonałym źródłem dodatkowego oświetlenia szafki z książkami oraz powieszonych obrazów lub też elementów dekoracyjnych w postaci figurek, wazonów i kwiatów.

Jak wybrać odpowiedni kinkiet do mieszkania?

Podczas wyboru kinkietu należy sugerować się czynnikami takimi jak:

  • styl architektoniczny,
  • kolor klosza,
  • ilość żarówek,
  • wybór surowca,
  • kształt i stopień przepuszczalności światła klosza,
  • dopasowanie modelu do wieku i gustu posiadacza pokoju.

Aby odpowiednio dopasować ten element wystroju, warto sięgnąć do bardzo zróżnicowanej oferty specjalistycznej np. firmy Nowodworski Lighting z Gliwic.

Starodawne i nowoczesne kinkiety oraz ich funkcje doświetlające

Kinkiety od zawsze miały bardzo tradycyjny wygląd i składały się na ogół z dyskretnego źródła światła oraz estetycznego lub bardzo prostego klosza. Osobą, która rozpowszechniła pierwsze prototypy tych rozwiązań był szwajcarski fizyk Ami Arganda. Uczony ten dodał do lampy naftowej szklany kominek oraz haczyk umożliwiający zawieszenie tego elementu na ścianie.

Nowoczesne kinkiety odzwierciedlają ten pierwowzór, jednak tworzone są często z innych surowców. Przykładami innowacyjnych rozwiązań są m.in.: kinkiety w stylu skandynawskim, złożone z drewna i surowych metali.

Kolejnym przykładem bardziej nowoczesnych lamp ściennych są kinkiety o świetle skierowanym w górę lub dół. Takie lampy mogą być stworzone przy użyciu energooszczędnej technologii LED.

śr. ocena 0 / głosów 0