Kiedy najczęściej decydujemy się na klimatyzację w mieszkaniach?

Od dłuższego czasu lata w Polsce są bardzo gorące, a upały stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Utrudniają codzienne funkcjonowanie, uniemożliwiają pracę i wypoczynek. Sprawia to, że wielu właścicieli domów i mieszkań decyduje się na zamontowanie klimatyzacji, która ma im pomóc przetrwać ten trudny okres. Sprawdź, kiedy najlepiej przeprowadzić prace instalacyjne i dlaczego wybór odpowiedniego momentu ma znaczenie!

Włączanie klimatyzacji w mieszkaniu

Zima – nie najlepszy czas na montaż klimatyzacji

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że montaż klimatyzacji najlepiej przeprowadzić w okresie zimowym. Wynika to z faktu, iż nie jest ona wówczas potrzebna, wszelkie działania można wykonać bez większego pośpiechu. Jednak należy pamiętać, że montaż systemu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia poważniejszych robót remontowo-budowlanych. Mogą być one utrudnione z uwagi na niskie temperatury i brak swobodnego dostępu do wybranych miejsc w budynku.

Jak wskazują doświadczeni monterzy z firmy Instal-Tech, montaż klimatyzacji wymaga w wielu przypadkach kucia ścian. Takie działanie ma na celu stworzenie systemu rur i przewodów, które umożliwią podłączenie urządzenia. Podczas mrozów roboty takie są bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Kiedy zatem przystąpić do montażu klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu warto przeprowadzić wiosną, lub jesienią. Prace instalacyjne nie będą wówczas utrudniały funkcjonowania, a kolejne etapy zostaną przeprowadzone bez większych przeszkód. Okres ten może się również wiązać z okresowymi obniżkami cen na klimatyzator i niezbędne akcesoria. Początek jesieni jest z tego powodu optymalny, większość ludzi myśli wówczas o ogrzewaniu, niezbędnym
w nadchodzących chłodach.

Warto pamiętać, że okres letni również nie jest dobrym momentem na zakup klimatyzacji, z uwagi na fakt, iż ceny usług montażowych są wówczas wyższe niż w pozostałych porach roku. Ponadto prace wykonywane podczas upałów mogą być bardzo uciążliwe, a ich czas przez to może ulec wydłużeniu. Co więcej, firmy montażowe mogą wówczas mieć tak dużo zleceń, że niemożliwe będzie znalezienie jakiegokolwiek wolnego terminu.

Odpowiednio zamontowana klimatyzacja znacząco podnosi komfort użytkowania lokalu, ma ogromny wpływ na samopoczucie domowników. Nowoczesne urządzenia są w stanie nie tylko obniżyć temperaturę wnętrza, ale również nawilżyć i oczyścić powietrze (zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, nawet kilkaset metrów sześciennych na godzinę). W okresie zimowym może ponadto ogrzać pomieszczenie w bardzo krótkim czasie.

śr. ocena 0 / głosów 0