Jakie strefy funkcjonalne trzeba wydzielić w mieszkaniu?

Dobrze zaaranżowane mieszkanie to nie tylko modny kolor ścian, wyszukana tapeta w przedpokoju czy wprowadzające ożywczy nastrój dekoracje. Mieszkanie oprócz tego, że ma się podobać, musi jeszcze dobrze służyć wszystkim domownikom. Co to znaczy? Istotne jest zachowanie podziału na strefy funkcjonalne. Czym one są i dlaczego warto o nich pomyśleć, projektując dom lub planując remont? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Aranżacja mieszkania

Projektant wnętrz Jachimczyk – Studio:

Wydzielenie stref funkcjonalnych w mieszkaniu sprawia, że każde z domowników może spędzać czas tak, jak lubi – samodzielnie lub wspólnie z innymi. Projekt wnętrza powstaje zawsze po szczegółowym wywiadzie. Strefy funkcjonalne wydzielamy, zawsze uwzględniając potrzeby mieszkańców.

Czym są strefy funkcjonalne?

Podstawowy podział na strefy funkcjonalne w mieszkaniu lub domu polega na wydzieleniu przestrzeni, która służy nam w konkretnych czynnościach dnia codziennego.  Podział pozwala zachować ład i porządek, sprzyja budowaniu relacji rodzinnych, pozwala odpocząć lub efektywniej pracować, jeśli oczywiście są to rzeczy, których potrzebujemy. Co do zasady przestrzeń mieszkalną dzielimy na trzy podstawowe strefy:

  •        strefę wejściową,
  •        strefę dzienną,
  •        strefę prywatną.

Strefa wejściowa to korytarz, wiatrołap lub przedsionek. Przez wiele osób zaniedbywana, a przecież tworzy pierwsze wrażenie, kiedy przyjmujemy gości. Warto zaaranżować ją tak, aby dała się łatwo uporządkować i żebyśmy nie potykali się o własne buty, kiedy witamy gości. Strefa wejściowa może stać się sprytnym miejscem do przechowywania, jeśli mamy niewielkie mieszkanie.

Strefy funkcjonalne w mieszkaniu – dzienną i prywatną możemy zachować w takim ogólnym podziale lub dokonać rozróżnienia na mniejsze. Przyjmuje się, że funkcjonalną przestrzeń dzienną stanowią salon, kuchnia, jadalnia, a więc te miejsca, które są w zasadzie wspólne dla wszystkich domowników. Strefa prywatna to sypialnie, pokoje dzieci, a także domowe biuro lub gabinet, są to te przestrzenie, w których lubimy być sami, odpoczywać lub pracować w spokoju.

Jak planować rozmieszczenie stref funkcjonalnych?

Najłatwiejsze zadanie mają ci, którzy są właśnie na etapie projektowania domu pod budowę. Dobrzy architekci sami zaproponują taki układ pomieszczeń, który będzie sprzyjał dobrej organizacji życia wszystkich domowników. Do tego nie będą potrzebne wyłącznie informacje o tym, co się nam podoba lub czego w wystroju wnętrz nie lubimy, ale jak spędzamy dzień, czy cenimy wspólne spędzanie czasu, jeśli tak, to w jaki sposób, a może wolimy prywatność i spokój. Wyobraź sobie tylko, że pracujesz w domu, a za ścianą w swoim pokoju beztrosko (a więc i głośno) bawią się dzieci – źródło konfliktu gotowe. Dzięki kompleksowemu projekcie wnętrz unikniemy niepotrzebnych stresów i złych decyzji.

Trudniej w wydzieleniu stref funkcjonalnych mają ci, którzy kupują gotowe mieszkanie. Co prawda, ściany można burzyć i stawiać nowe, jednak zawsze napotykamy pewne ograniczenia. I tutaj nieoceniona będzie konsultacja projektanta wnętrz. Architekt znajdzie rozwiązanie najtrudniejszego problemu, dzięki czemu nawet życie w małej przestrzeni okaże się o wiele łatwiejsze.

śr. ocena 5 / głosów 1