Jakie są zalety i kryteria wyboru płytek dywanowych

Płytki dywanowe to coraz częściej stosowana alternatywa dla tradycyjnych wykładzin dywanowych. Technicznie rzecz biorąc oba te elementy są do siebie podobne i mają takie same funkcje. Różnica pomiędzy nimi jest w rozmiarze obu elementów. Zwykłe wykładziny dywanowe są dostępne w długich, kilkumetrowych rolkach, natomiast płytki dywanowe sprzedawane są w kwadratowych płatach. W artykule dokładniej opisujemy, jakie są zalety płytek dywanowych oraz na co zwracać uwagę podczas ich wyboru.

płytki dywanowe

Co to są płytki dywanowe?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, płytki dywanowe pełnią dokładnie takie same funkcje, jak tradycyjne wykładziny dywanowe. Tak naprawdę są ich niewielkimi, kwadratowymi lub prostokątnymi fragmentami. Ze względu jednak na to, że są montowane oddzielnie i w związku z tym muszą mieć zapewnioną większą stabilność, umieszczane są one na specjalnych, składających się  z wielu, wykonanych z różnych materiałów podkładach. To sprawia, że płytki dywanowe odznaczają się naprawdę bardzo długą trwałością i wytrzymałością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne czy kontakt z wodą.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Olex w Poznaniu, która jest jednym z  czołowych w regionie dostawców wysokiej jakości materiałów budowlanych i materiałów wykończeniowych, w tym właśnie wykładzin oraz płytek dywanowych: Płytki dywanowe najczęściej są kwadratowe. Większość ich producentów oferuje je w dwóch standardowych wymiarach 50 × 50 cm oraz 61 × 61 cm. Dzięki temu, że płytki są dostępne w tak małych rozmiarach, za ich pomocą można stworzyć na podłodze np. w biurze różne skomplikowane wzory. Płytki dywanowe mogą być montowane na dwa sposoby – albo bezklejowo, albo z użyciem kleju w postaci płynu antypoślizgowego. Niezależnie od wybranej metody, w każdej chwili taką płytkę można zdjąć i zastąpić ją nową.

Wielu klientów wybierając rodzaj wykładziny dywanowej i zastanawiając się nad płytkami dywanowymi, często boi się, ze większa ilość łączeń na podłodze będzie się wiązała z większym ryzykiem ich strzępienia. Nie jest to jednak prawda i nie ma czego się obawiać. Płytki dywanowe mają konstrukcję, która skutecznie zapobiega powstawaniu strzępień na łączeniach. Najczęściej są one dodatkowo zabezpieczone poprzez zatopienie ich włókien w sprasowanym PCW, które jest jeszcze wzmocnione masą bitumiczna lub włóknem szklanym. Nie ma się więc czego obawiać.

Jak wybrać odpowiednie płytki dywanowe do biura?

Wybierając odpowiedni rodzaj płytek dywanowych trzeba przede wszystkim sprawdzić to, w jaki sposób są one wykonane i czy będą w stanie zapewnić nam długą trwałość. Bardzo ważne jest m.in. wspomniane wcześniej dodatkowe zabezpieczenie płytek przed strzępieniem się na łączeniach. Zatopienie włókien wykładziny w sprasowanym PCW oczywiście zwiększa nieco koszt zakupu płytek dywanowych, ale znacznie również wydłuża ich trwałość i wytrzymałość, co będzie miało decydujący wpływ na to, jak długo będziemy mogli z takich płytek korzystać. Na pewno więc nie powinniśmy na tym oszczędzać.

Podczas wybierania płytek dywanowych warto jest także zastanowić się nad ich rozmiarem. Wybranie płytek w rozmiarze 50 × 50 cm sprawi, że będziemy mieli możliwość umieszczenia na podłodze bardziej skomplikowanego wzoru, natomiast wybranie większych płytek umożliwi zachowanie większej spójności.

Ostatnim elementem wyboru płytek dywanowych jest oczywiście dobór ich właściwego koloru lub umieszczonego na nich wzoru, tak żeby podłoga jak najlepiej pasowała do innych elementów aranżacji przestrzeni.

Jakie są najważniejsze zalety płytek dywanowych?

Zastosowanie płytek dywanowych niesie za sobą wiele różnych zalet. Przede wszystkim w przypadku uszkodzenia ułożonej w taki sposób wykładziny wystarczy tylko wymiana jednej czy dwóch znajdujących się obok siebie płytek, a nie całej wykładziny. To znacznie zmniejszy koszty ewentualnej naprawy i sprawi, że będziemy mieli możliwość zadbania o dobry wygląd biura. Płytki dywanowe odznaczają się także tym, że skutecznie pochłaniają i izolują dźwięki oraz zapewniają odpowiednią izolację termiczną podłogi. Płytki dywanowe są także możliwe do montażu na podłogach technicznych, ponieważ dają możliwość łatwego dostania się w razie potrzeby do umieszczonych pod nimi kabli czy innego rodzaju instalacji. Dużym atutem płytek dywanowych jest także możliwość ich umieszczenia na ogrzewaniu podłogowym.

śr. ocena 0 / głosów 0