Jakie są rodzaje rolet pokojowych?

Rolety pokojowe bardzo często znajdują swoje miejsce w nowoczesnych wnętrzach o minimalistycznym wystroju. Są one na tyle uniwersalne, że uznanie zdobywają zarówno wśród osób, które cenią wygodę, jak również tych, zwracających dużą uwagę na estetykę pomieszczeń. Ponadto, dzięki temu, że rolety zajmują mało miejsca w porównaniu do tradycyjnych zasłon, nie zmniejszają optycznie pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. W naszym artykule przedstawiamy kilka rodzajów rolet pokojowych.

rolety-pokojowe

Rolety rzymskie i austriackie

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rolet pokojowych. Oto krótka charakterystyka każdego z nich. Na pierwszy rzut – rolety rzymskie, które są zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Stanowią istotny element kreowania atmosfery w mieszkaniu, zwłaszcza w salonie i sypialni. Dzięki nim każde pomieszczenie zyskuje ciepły klimat. Ich obsługa jest bardzo prosta, ponieważ opiera się na dwóch rodzajach mechanizmów – sznurkowym lub koralikowym.

Podobne właściwości mają rolety austriackie, które podobne są do tradycyjnych zasłon. System sznurków pozwala na podnoszenie ich niczym kurtyna w teatrze. Rolety austriackie mogą być wykonywane z każdego tworzywa, jakie jest dedykowane do produkcji rolet. Dużym powodzeniem cieszą się modele zrobione z woalu.

Rolety plisowane i dachowe

Innym rodzajem są rolety plisowane, które są dostępne w formie harmonijek wolnowiszących lub w prowadnicach i można je opuszczać oraz podnosić zarówno z dołu, jak i z góry na całej wysokości okna. Ich zaletą jest fakt, że nadają się do okien typowych, prostokątnych, ale także modeli o nietypowych kształtach – okrągłych, trójkątnych czy trapezowych, czyli takich, w których zastosowanie innych rolet jest niemożliwe.

W niektórych mieszkaniach czy domach zainstalowane są okna dachowe, które również potrzebują specjalnych rolet. Okna tego typu posiadają odmienne klamki i są trochę nachylone, dlatego rolety powinny układać się na nich estetycznie i nie zwisać. Rolety dachowe cechują się odpowiednim systemem sprężynowym, automatycznie zwijającym tkaninę w rurkę. Sprawia to, że roleta jest przez cały czas naprężona.

Rolety dzień-noc

W pomieszczeniach urządzonych w nowoczesnym stylu znakomicie prezentują się rolety dzień-noc, które dostępne są w ofercie firmy Roletta. Są to osłony stworzone z pasów tkanin zaciemniających oraz transparentnych. Pomiędzy nimi umieszczone są przerwy, co umożliwia sterowanie ilością wpuszczanego z zewnątrz światła.

Do produkcji rolet dzień-noc wykorzystuje się dwie warstwy pasów – w sytuacji, gdy będą one na siebie nachodzić, ilość światła dopływającego do pomieszczenia z zewnątrz jest największa, a gdy pasy ułożą się naprzemiennie, pokój się zaciemni. Rolety tego rodzaju tworzą także ciekawy ogólny efekt wizualny, ponieważ pasy można dobrać kolorystycznie do wystroju wnętrza.

śr. ocena 5 / głosów 5