Jakie okna wybrać jeśli zależy nam na dobrej izolacji akustycznej?

Izolacyjność akustyczna okna świadczy o tym, jak skutecznie dane okno chroni wnętrze przed hałasem z zewnątrz. Współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody okiennej Rw (C, Ctr) jest wyrażany w decybelach (dB) i określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza przegrodą. Zasada jest prosta – im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna przegrody. Co dokładnie wpływa na izolacyjność akustyczną okien? Jakie ich modele wybierać, aby zapewnić dobre wyciszenie wnętrz?

okna-dzwiekoszczelne

Izolacyjność akustyczna od podszewki

Nominalne różnice w wartościach wskaźnika izolacyjności dźwiękowej dla poszczególnych okien nie oddają rzeczywistych rozbieżności w zakresie niwelowania hałasów. W przypadku wyliczania parametrów akustycznych mamy bowiem do czynienia ze skalą logarytmiczną, gdzie zmniejszenie wartości hałasu o 10 dB oznacza jego realną redukcję o około 50%. Co to oznacza w praktyce? O ile różnicy na poziomie 1 dB raczej nie odnotujemy, to już rozbieżność na poziomie 5 dB wyczujemy dość wyraźnie. Różnica 10 dB będzie natomiast oznaczać prawie dwa razy gorszą (lub lepszą; w zależności w którą stronę spojrzeć) izolacyjność dźwiękową. Przy wyborze okien ma to bardzo duże znaczenie. Większość standardowych konstrukcji dysponuje współczynnikiem Rw na poziomie 30 dB, który sprawdza się stosunkowo dobrze na obszarach cichych i umiarkowanych pod względem hałaśliwości. Ten sam współczynnik nie okaże się jednak wystarczający w przypadku domów położonych blisko ruchliwej drogi. Tu wymagane będzie okno o współczynniku na poziomie minimum 35-40 dB.

Co wpływa na izolacyjność akustyczną?

Parametry akustyczne wynikają z kilku elementów, między innymi ze szczelność okna, jego wymiarów, izolacyjności akustycznej wkładów szybowych oraz konstrukcji profilu. Producenci, chcący zaspokoić potrzeby wymagających klientów, stosują dość szerokie (minimum 70 mm) i wzmacniane profile. Przy doborze okien dźwiękoszczelnych trzeba również pamiętać o oszkleniu z kilku warstw o zróżnicowanej, dużej grubości. Istotną rolę odgrywa też klejenie szyby. Najlepiej, aby przebiegało ono po całym obwodzie, wzdłuż każdej krawędzi, z użyciem odpowiedniej folii akustycznej, gwarantującej najwyższą szczelność i dobre tłumienie hałasu. W celu poprawy izolacyjności dźwiękowej, różnicuje się również sprężystość szyb i wypełnia przestrzeń pomiędzy nimi gazem. Pozwala to na jeszcze lepsze odseparowanie pomieszczeń od źródeł hałasu. Okucia powinny być wykonane na tyle solidnie, aby gwarantować silny docisk skrzydła do ościeżnicy, z pełną szczelnością. W uzyskaniu tego efektu pomagają dopasowane uszczelki z kauczuku syntetycznego oraz EPDM. Opisane zestawienie zabezpieczeń izolacyjnych sprawdza się najlepiej w przypadku okien o umiarkowanej wielkości. Za najrozsądniejsze uchodzą niezbyt duże rozmiary, nieprzekraczające wielkości referencyjnej (1230×1480 mm). Sporo tego typu okien można znaleźć korzystając z sieci internetowej, na przykład na stronie firmy Alumex z Warszawy.

Inne elementy wpływające na izolacyjność dźwiękową

Okno o dobrym współczynniku Rw musi być nad wyraz szczelne, sztywne i stabilne. Nie powinno się chwiać ani wibrować, gdyż w ten sposób także może przenosić hałas. To jednak wciąż nie wszystko. Aby uzyskać pożądane rezultaty w zakresie ochrony przed hałasem, trzeba zwrócić uwagę na montaż. Nawet najnowocześniejsze konstrukcje okienne nie spełnią powierzonego im zadania, jeżeli nie będą właściwie zamocowane. Tylko wykorzystanie odpowiednich materiałów i zadbanie o wspomnianą wcześniej maksymalną szczelność sprawi, że będziemy mogli cieszyć się cichym, w pełni wytłumionym wnętrzem.

śr. ocena 5 / głosów 5