Jakie ogrzewanie najczęściej wybieramy do domów jednorodzinnych?

Każdy budynek mieszkalny i użytkowy wznoszony w naszym klimacie musi być wyposażony w urządzenie grzewcze, które będzie w stanie dostarczać odpowiedniej ilości ciepła, zarówno do utrzymania właściwej temperatury w pomieszczeniach, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Tradycyjnie używane są kotły spalające paliwa stałe, jednak wciąż rośnie liczba osób, które decydują się na droższe w zakupie, lecz tańsze w eksploatacji pompy ciepła.

Kaloryfer w kształcie domu

Jakie są zalety korzystania z kotłów na ekogroszek?

Urządzenia grzewcze zasilane ekogroszkiem charakteryzują się wysoką wydajnością oraz wygodną obsługą. Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania na ekogroszek są wyposażone w pojemne zasobniki opału oraz podajniki, które pozwalają na dostarczanie go wprost do palnika retortowego. Możliwość „załadowania kotła” na kilka, a niekiedy nawet kilkanaście dni sprawia, że wizyty w kotłowni mogą być znacznie rzadsze. Plusem montażu kotłów na ekogroszek zamiast kotłów węglowych starego typu jest to, że w takim przypadku nie ma potrzeby wymiany ani przebudowy instalacji c.o. Liczy się też dostępność opału i jego przystępna cena.

Dlaczego warto decydować się na kotły spalające pellet drzewny?

Kotły przystosowane do spalania pelletu są znakomitą alternatywą dla urządzeń zasilanych ekogroszkiem. Pellet ma wprawdzie niższą kaloryczność, lecz jego cena też jest sporo niższa. W kotłach pelletowych również montuje się zasobniki wraz z podajnikami, a doborem optymalnych parametrów pracy zajmuje się skomputeryzowany sterownik. Kotły pelletowe mają zwykle bardziej kompaktową budowę, a praca mechanizmu podającego opał jest cichsza niż w przypadku urządzeń na ekogroszek.

Co przemawia za instalowaniem pomp ciepła?

Pompy ciepła są ciekawą opcją dla osób, które poszukują systemu grzewczego, który działa bezobsługowo. Ich zaletą jest brak emisji potencjalnie szkodliwych substancji, co przyczynia się do walki ze smogiem oraz neutralność, jeśli chodzi o wytwarzanie dwutlenku węgla. Poza kwestiami ekologicznymi liczy się także niski koszt eksploatacji – pompy potrzebują do działania jedynie niewielkich ilości energii elektrycznej. Szczególnie chętnie wybierane są pompy powietrzne, ponieważ ich instalacja nie wymaga kłopotliwego montażu wymiennika ciepła, co jest niezbędne w modelach gruntowych.

Szeroki wybór nowoczesnych urządzeń grzewczych można znaleźć w ofercie firmy KOŁTON. Produkuje ona zarówno kotły na ekogroszek, jak i pellet, a także powietrzne pompy ciepła, co pozwala na wybór źródła ciepła najlepiej dostosowanego do preferencji użytkownika.

śr. ocena 0 / głosów 0