Jakie kolory tapet wybrać do nowoczesnego domu?

Tapety dekoracyjne kojarzone głównie z wnętrzem w klasycznym stylu od kilku lat przeżywają prawdziwy rozkwit. Architekci oraz projektanci wnętrz coraz częściej wykorzystują tapety również w nowoczesnych wnętrzach podkreślając ich charakter. Popularnym rozwiązaniem stały się fototapety i murale. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Od motywów botanicznych oraz mody na tropikalne wzory po subtelne i nastrojowe krajobrazy czy motywy geometryczne tworzące efekt 3D.

Dopasowywanie tapety

Czy tapety pasują do nowoczesnego stylu wnętrz?

Warto podkreślić, że współczesne tapety dostępne na rynku, mają niewiele wspólnego z tapetami, które były kładzione w latach 80. i 90. Ówczesne charakteryzowały się dosyć niską jakością i przede wszystkim nieaktualnym do współczesnego stylu wzornictwem. Współczesne tapety dekoracyjne znacznie różnią się zarówno pod względem jakości, jak i designu. Tapety winylowe na podkładzie z fizeliny są odporne na działanie promieni słonecznych oraz łatwe do utrzymania w czystości. Fizelina chroni tapetę przed rozciąganiem i uławia jej montaż. Tapeta winylowa charakteryzuje się podwyższoną trwałością i elastycznością. Rozwój technologii druku pozwolił na dopasowanie tapety praktycznie do każdego charakteru wnętrza. W zależności od stylistyki znajdziemy wzory odpowiednie do nowoczesnego apartamentu, wnętrza klasycznego, w stylu angielskim, retro czy shabby chic.

Jaki kolor i wzór tapety wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, aczkolwiek jak podpowiada ekspert ds. wystroju wnętrz ze sklepu meblowego Living Story:

Warto zwrócić uwagę na to, aby ściany i tapeta pasowały do wyposażenia w danym pomieszczeniu. Jeśli tekstylia na meblach są bogate w kolorowe motywy, wtedy lepiej wybrać tapety w jaśniejszych i mniej rzucających się w oczy wzorach. Zbyt wiele akcentów może zaburzyć estetykę wnętrza, aniżeli podkreślić jego ciekawy klimat. W przypadku, gdy meble są jednolite i w nowoczesnym stylu, zdecydowanie ciekawiej sprawdzą się tapety o bardziej jaskrawych kolorach i większych wzorach. Niemniej jednak najważniejsze jest to, aby zachować umiar.

Niewątpliwie w podjęciu decyzji najwięcej będzie zależało od gustu użytkownika i jego wyczuciu estetyki. Niemniej jednak jaśniejsze kolory tapety są bezpieczniejszym wariantem, zwłaszcza w pomieszczeniach o małej powierzchni i słabym oświetleniu dziennym. Przy tapetach dekoracyjnych o mocno zaakcentowanym motywie (np. roślinnym, abstrakcyjnym itp.) warto natomiast pamiętać o wspomnianym umiarze. Taka ściana będzie bardzo ładnie prezentowała się na niewielkiej powierzchni, jednak użycie tego samego wzoru w całym pokoju może zbytnio przytłaczać.

śr. ocena 0 / głosów 0