Jakie elementy wpływają na wartość mieszkania?

Chcesz kupić mieszkanie i zastanawiasz się, z jakimi kosztami będziesz musiał się liczyć? Ostateczna cena nieruchomości zależy od wielu czynników – począwszy od szczegółowych parametrów lokalu, przez rok wzniesienia budynku, na samej lokalizacji skończywszy. O tym, na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert sprzedaży mieszkań, piszemy poniżej.

mieszkanie

Metraż i układ mieszkania

Wartość rynkowa mieszkania z reguły jest przeliczana w oparciu o metry kwadratowe. Prawidłowość jest prosta – im większy metraż, tym więcej trzeba zapłacić. To jednak nie jedyne kryterium, które ma znaczenie. Poza powierzchnią lokalu liczy się również ogólny rozkład wnętrz, ilość pomieszczeń oraz usytuowanie względem stron świata (co wpływa m.in. na doświetlenie).

Piętro na którym znajduje się mieszkanie

Najbardziej atrakcyjne, i co za tym idzie również najdroższe, są mieszkania usytuowane na najwyższych kondygnacjach budynków. Za znacznie mniejszą kwotę zakupimy natomiast mieszkanie parterowe. Takie lokale są oceniane gorzej, głównie z uwagi na większe ryzyko włamania, mniejsze poczucie prywatności, nieco większy hałas i chłód w pomieszczeniach.

Materiał wykonania budynku

Materiał wykonania budynku przekłada się bezpośrednio na komfort wnętrz. Obecnie wznoszone obiekty z reguły przyjmują formę ramy szkieletowej, złożonej ze stropów i ścian nośnych, wypełnianych pustakami bądź też cegłami. W odwrocie znajdują się natomiast popularne w PRL budynki wielkopłytowe. Dostępne tam mieszkania są więc z reguły tańsze.

Rok budowy

Z rokiem budowy idzie w parze jakość budownictwa. Na rynku wtórnym można znaleźć tanie mieszkania w budynkach wielkopłytowych, ale też dość drogie lokale w zabytkowych kamienicach, słynących z solidnej zabudowy. Kupno mieszkania na rynku wtórnym może jednak wiązać się ze sporym ryzykiem – wiele zależy od stanu utrzymania budynku. Z tego względu, coraz więcej osób skłania się w stronę nowych mieszkań z rynku pierwotnego. Istnieje wielu deweloperów oferujących komfortowe lokale w dużych miastach. Za przykład może posłużyć Samson-Dom prowadzący inwestycje na terenach Łodzi, Krakowa i Tarnowa.

Standard budynku

Pod ogólnym pojęciem standardu budynku mieszczą się wszelkie dodatkowe udogodnienia, determinujące wartość nieruchomości. Do tych podstawowych należą m.in. winda, miejsce parkingowe, garaż podziemny, piwnica, komórka, ochrona itd. W grę wchodzi również standard wykończenia. Część mieszkań z rynku pierwotnego jest oddawana w tzw. stanie surowym, inne są wykonywane pod klucz i nadają się do natychmiastowego zamieszkania.

Ulokowanie nieruchomości

Liczy się również to co poza budynkiem, a konkretniej w jego okolicach. O jakości lokalizacji decydują m.in. takie kryteria, jak dostęp do komunikacji, zaplecza handlowo-usługowego, oświatowego, zdrowotnego. Ma to duże znaczenie i kształtuje ceny rynkowe. Mieszkania na peryferiach są zwykle tańsze. Przy ich zakupie trzeba się jednak liczyć z ewentualnymi kosztami dojazdów, a także z ograniczonym dostępem do części ważnych życiowo miejsc.

śr. ocena 5 / głosów 5