Jaki wzór fototapety wybrać do sypialni?

Wielki powrót fototapet do naszych mieszkań miał miejsce już kilka ładnych lat temu, ale nic nie wskazuje na to, by miały one niedługo wychodzić z mody. Nic w tym zresztą dziwnego, skoro stwarzają nieograniczone wręcz możliwości aranżacyjne, dodają wnętrzom charakteru, a nawet poprawiają ich proporcje. Trzeba tylko odpowiednio dobrać konkretny wzór do pomieszczenia. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku sypialni. Dlaczego?

fototapeta

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by na wybranej ścianie umieścić po prostu grafikę lub zdjęcie, które najbardziej nam się podoba. Jeśli jednak padnie na kompozycję bardzo dynamiczną, a nasza sypialnia nie może się pochwalić zbyt wielkim metrażem, szybko okaże się, że uzyskany efekt jest nieprzyjemnie przytłaczający.

Gra w kolory

Podobnie wysokoenergetyczne barwy, takie jak intensywne żółcie i czerwienie, nie sprzyjają wyciszeniu – tak przecież pożądanemu w tej właśnie przestrzeni. Dobre warunki do relaksu stworzą natomiast odcienie błękitu, zieleni, fioletu czy zgaszonego różu. Przytulną atmosferę do wyjątkowo przestronnych sypialni wprowadzą też cieplejsze brązy i beże.

Poprawa proporcji wnętrza

Warto w tym miejscu przypomnieć, że z racji siły oddziaływania fototapety na ozdobione nią wnętrze można wykorzystać ją do optycznej poprawy jego proporcji. Wzory pionowe „podniosą” niski sufit, te poziome z kolei poszerzą zbyt wąski pokój. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też „otwarcie” go na zapierający dech w piersiach widok górskich przełęczy lub innego pejzażu, a także zastosowanie fototapet 3D, które tworzą wrażenie głębi i tym samym sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Może to być widok np. pomostu czy uliczki biegnącej niejako w głąb ściany albo specjalnie zaprojektowana abstrakcyjna kompozycja, która rewelacyjnie sprawdzi się zwłaszcza w sypialniach bardziej nowoczesnych.

Harmonijny układ

Dysponując powyższymi informacjami, nie możemy wszak też zapomnieć o tym, aby fototapeta wpasowywała się w ogólne założenia koncepcyjne dotyczące aranżacji przestrzeni. W sypialniach klasycznych, retro i rustykalnych odnajdą się chociażby wspomniane już pejzaże i wzory kwiatowe. Wnętrza bardziej surowe, industrialne czy minimalistyczne – ale też utrzymane w stylu skandynawskim – aż proszą się natomiast o fototapetę imitującą drewno, kamień, beton czy cegły (można się w nią zaopatrzyć np. w sklepie Kraina Barw). Na pierwszy rzut oka nie da się jej odróżnić od oryginalnych materiałów, koszt uzyskania tak wyjątkowego efektu będzie zaś nieporównanie niższy. Bez problemu też wymienimy fototapetę w sypialni na inną, kiedy tylko najdzie nas chęć na totalną zmianę wystroju.

śr. ocena 5 / głosów 5