Jaką moc powinien mieć wkład kominkowy?

Najważniejszą częścią każdego kominka jest jego wnętrze, czyli wkład kominkowy. Wybierając ten element, warto zwrócić uwagę na kilka jego kluczowych parametrów takich jak: kształt i wymiary, rodzaj montażu i ilość szyb czy moc. Szczególnie ten ostatni parametr jest bardzo ważny, gdyż odpowiada za ilość ciepła, jaką wkład jest w stanie wyprodukować, co przekłada się na wielkość ogrzewanej powierzchni. Jak zatem dobrać moc wkładu kominkowego?

kominek w salonie

Od czego zależy wybór mocy wkładu kominkowego?

Dobór mocy wkładu kominkowego to kwestia, która powinna być dokładnie przemyślana. Tym bardziej że czynników, jakie mają na nią wpływ, jest bardzo wiele. Pierwszy, a zarazem najważniejszy to wielkość powierzchni, jaką chcemy ogrzać naszym kominkiem. Im jest ona większa, tym większej mocy wkład będzie potrzebny. Sposobów, aby wyliczyć tę wartość, jest kilka. Dwa najpopularniejsze to pomiar według kubatury i metrażu. W pierwszym przypadku kubaturę wszystkich pomieszczeń, jakie mają być ogrzewane kominkiem, dzielimy przez 25. Otrzymany wynik to przybliżona wartość mocy, jaką powinien mieć nasz wkład kominkowy. Metoda metrażowa jest znacznie prostsza i zdaniem wielu specjalistów bardziej miarodajna. Jak wyjaśnia ekspert Pracowni Fainner specjalizującej się w kompleksowym wykonywaniu kominków:

Obliczenie optymalnej mocy wkładu kominkowego to podstawowa czynność, jaką należy przeprowadzić przed jego zakupem. Korzystając z metody metrażowej, można w szybki sposób obliczyć nominalną moc wkładu kominkowego, jaki powinien być zastosowany w kominku. W metodzie metrażowej przyjmuje się, że 1 kW mocy jest w stanie ogrzać do 10 m2 powierzchni pomieszczenia o standardowej wysokości od 2,5 do 2,7 m. oraz średnim współczynniku izolacji ścian. Jak więc łatwo obliczyć w przypadku, kiedy kominkiem będziemy ogrzewali pomieszczenie o wielkości 50 m2, to sugerowana moc wkładu wynosi 5 kW. Analogicznych obliczeń dokonujemy, gdy kominek ma ogrzewać nie jedno pomieszczenie, ale cały dom. Kiedy znamy już moc wkładu, z jego zakupem nie powinno być większych problemów, ponieważ większość producentów posiada w swojej ofercie wkłady o standardowych mocach. Najmniejsze z nich mają 4 kW, a największe nawet 20 kW.

O czym jeszcze warto pamiętać, dobierając moc wkładu kominkowego?

Kupując wkład kominkowy, wiele osób zawyża jego moc względem tej, jaka wynika z dokonanych obliczeń. Jest to działanie niepotrzebne, a w konsekwencji może okazać się nawet mocno nie ekonomiczne, gdyż jego eksploatacja będzie znacznie kosztowniejsza niż wkładu o optymalnie dobranej mocy. Warto też zwrócić uwagę, że wkłady o mocy wyższej niż konieczna powodują przegrzewanie pomieszczeń. To z kolei zmniejsza komfort mieszkania w takich wnętrzach, a nawet może prowadzić do obniżenia odporności organizmu, czy złego samopoczucia. Dlatego specjaliści radzą, aby wkłady montowane w kominkach miały optymalną, a nawet nieco zaniżoną moc. Tym bardziej że nawet niższa moc wkładu, przy jego maksymalnym wykorzystaniu bez problemu zapewni niezbędną ilość ciepła.

śr. ocena 0 / głosów 0