Jaka klimatyzacja sprawdzi się w mieszkaniu w bloku?

Do niedawna montaż klimatyzacji w bloku był możliwy jedynie w przestrzeniach biurowych, dużych halach i marketach. Obecnie prawo zezwala na zakładanie klimatyzacji także w bloku. Dzieje się tak, ponieważ gęsta zabudowa w miastach oraz poziom smogu, przyczynia się do podwyższenia odczuwalnej temperatury. Szybkość nagrzewania się małych powierzchni oraz pomieszczeń na wyższych piętrach sprawia, że montaż klimatyzatora staje się uzasadniony.

Klimatyzator w salonie

Co należy wziąć pod uwagę przy montażu klimatyzacji?

Zanim podejmiemy decyzję o założeniu klimatyzacji, musimy zorientować się, czy mamy takie prawo. Klimatyzator składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwsza z nich znajduje się poza mieszkaniem, a jej zamontowanie często wiąże się z ingerencją w wygląd elewacji. Powinna ona znajdować się poza częścią wspólną, ze względu na dźwięki, które generuje. Mieszkańcy zainteresowani montażem klimatyzacji często decydują się na modele naścienne, co pomaga zmniejszyć długość przewodów. Urządzenia te można nabyć za pośrednictwem firmy Eko Sept, która może się poszczycić 10 letnim doświadczeniem oraz wiodącą pozycją na rynku.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzator, który wybierzemy, decyduje o tym, ile pomieszczeń będzie można chłodzić za jego pośrednictwem efektywności tego procesu. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje:

  • Klimatyzatory kompaktowe i monoblokowe – są one mniejsze, bardziej mobilne i tańsze od pozostałych, oczywiście kosztem wydajności.
  • Klimatyzator split – składa się z jednej jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Są one wydajne i można ograniczyć głośność ich pracy. Może być wykorzystywany tylko w jednym pomieszczeniu.
  • Klimatyzator multisplit – posiada jedną jednostkę zewnętrzną, która może współpracować co najmniej z dwiema jednostkami wewnętrznymi, dzięki czemu chłodzi więcej niż jedno pomieszczenie, dlatego też to rozwiązanie może być korzystne dla osób mieszkających w bloku.

Podczas wyboru klimatyzatora należy zwrócić uwagę na jego moc. Jeżeli wynosi ona 1kW, urządzenie jest w stanie efektywnie chłodzić mieszkanie wielkości 10 m2.

Inne zalety klimatyzatora

Poza tym, że założenie klimatyzacji w bloku pozwoli odetchnąć świeżym powietrzem podczas letnich upałów, warto pomyśleć o niej także z innych powodów. Klimatyzacja działa podobnie jak wentylatory, dlatego pozwala także zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w naszym otoczeniu. Wiele dostępnych na rynku urządzeń poza podstawowymi funkcjami posiada także filtr oraz nawilżacz powietrza, dzięki czemu będzie ono świeższe oraz oczyszczone z pyłu, kurzu oraz alergenów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie domowników.

śr. ocena 0 / głosów 0