Jak zaoszczędzić na wymianie walut?

Jeżeli planujesz przekraczać granicę, czy to podczas urlopowych wojaży, czy to z powodu pracy za granicą, musisz wymienić waluty, aby nie mieć problemu z nabywaniem towarów po przybyciu na miejsce. Obecnie można wybierać spośród kilku metod wymiany pieniędzy, ale nie każda jest równie korzystna. Dowiedz się, jak możesz zaoszczędzić na wymianie walut – nie tylko pieniądze, ale też czas!

wymiana-walut

Kilka sposobów na wymianę walut

Nie tak dawno, bo przed rozpowszechnieniem sieci i rozwojem bankowości internetowej, był tylko jeden sposób wymiany walutkantor stacjonarny. Można było wprawdzie wybierać pomiędzy kantorami w swoim kraju albo tymi za granicą. Ci, którzy mieli do wymiany znaczne kwoty, musieli poszukiwać najtańszego kantoru, aby nie ponieść znaczących strat. Poszukiwania miejsca z najkorzystniejszym kursem były utrudnione z uwagi na fakt, że dostęp do informacji nie był tak łatwy, jak dziś.

Obecnie kantory stacjonarne są tylko jedną spośród kilku metod na wymianę walut. Obok nich funkcjonują też kantory online, takie jak np. Centnet. Ponadto banki świadczą usługi wymiany walut, dzięki czemu można jechać za granicę, dysponując wyłącznie kartą debetową – użycie jej w bankomacie za granicą pozwoli wypłacić pieniądze w lokalnej walucie.

Wyżej wymienione możliwości mają swoje blaski i cienie. Nie wszystkie przystają do realiów nowoczesnego świata. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety i słabe punkty każdej z nich. Sprawdź, który sposób wymiany walut będzie dla Ciebie najlepszy. Wolisz kantory stacjonarne, internetowe, a może usługi oferowane przez banki?

Która metoda wymiany walut jest najbardziej oszczędna?

Zacznijmy od kantorów stacjonarnych. Wciąż mają one swoich zwolenników, ponieważ wiele osób jest przywiązanych do gotówki. Niewątpliwie ich zaletą jest to, że otrzymujemy ją do ręki i nie musimy się obawiać sytuacji, w której nie będziemy mogli posłużyć się kartą. Mając w portfelu tradycyjne papierowe pieniądze, nie martwimy się o to, czy w miejscu docelowym będzie bankomat. Wadą kantoru stacjonarnego jest to, że trzeba do niego dotrzeć, kursy nie wypadają też zbyt korzystnie. Jeżeli mieszkasz w małej miejscowości, sprawa jest podwójnie utrudniona i wymiana waluty przeistacza się w wyprawę.

Sposobem na wymianę walut bez wychodzenia z domu jest kantor online. Po zarejestrowaniu możemy mieć odpowiednią walutę na swoim koncie bankowym w 15 minut. Kursy są korzystne, a co najważniejsze, z kantoru można skorzystać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do Internetu. Wymiana walut w kantorze internetowym pozwala oszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas.

Bankowe usługi wymiany walut to wygodna propozycja. Niestety, prowizje od wypłat z bankomatów mogą skutecznie zniechęcać. Musimy też mieć w zasięgu bankomaty, a nie zawsze w podróży jest to oczywiste.

śr. ocena 5 / głosów 5