Jak zamontować roletę do okna?

Montaż rolety okiennej wbrew pozorom nie musi powodować uszkodzenia okna. Warto bowiem wiedzieć, że rolety mogą zostać zamocowane w sposób inwazyjny lub nieinwazyjny, a o technikę montażu warto zapytać jeszcze na etapie wybierania osłon i konsultacji ze sprzedawcą. Sposób instalacji bardzo często zależny jest jednak od rodzaju okna i typu rolety. Montaż inwazyjny vs nieinwazyjny. […]

Montaż rolety okiennej

Montaż rolety okiennej wbrew pozorom nie musi powodować uszkodzenia okna. Warto bowiem wiedzieć, że rolety mogą zostać zamocowane w sposób inwazyjny lub nieinwazyjny, a o technikę montażu warto zapytać jeszcze na etapie wybierania osłon i konsultacji ze sprzedawcą. Sposób instalacji bardzo często zależny jest jednak od rodzaju okna i typu rolety.

Montaż inwazyjny vs nieinwazyjny. Podstawowe różnice

Decydując się na montaż nieinwazyjny, możemy mieć pewność, że na powierzchni okna nie pozostaną żadne ślady – roleta wieszana jest specjalnych haczykach lub przyklejana do skrzydła. Po ściągnięciu rolety i usunięciu resztek starego kleju na oknie nie pozostają praktycznie żadne ślady, a więc jest to metoda zalecana w pomieszczeniach, w których często zmienia się aranżację.

Z kolei w metodzie inwazyjnej stosuje się małe wkręty, które przykręca się do listwy przyszybowej okna, a to oznacza trwałą ingerencję w powierzchnię – po zdemontowaniu rolet pozostaje otwór, który ciężko jest estetycznie zamaskować. Dlatego zawsze warto dopytać o szczegóły montażu jeszcze przed zakupem rolet.

Różne rodzaje rolet i sposoby ich montażu

Firma specjalizująca się w sprzedaży i montażu różnych osłon okiennych – również rolet – jest przedsiębiorstwo Marxus z Tarnowa. W ofercie firmy dostępne są rolety tekstylne, typu dzień noc oraz rzymskie, które mogą być montowane zarówno w sposób inwazyjny, czyli wkręcany, jak i bezinwazyjny – klejony. Tyczy się to jednak rolet w kasecie z prowadnicami.

Zupełnie inaczej montowane są rolety wolnowiszące, które charakteryzują się brakiem prowadnic. Mocuje się je do sufitu lub we wnęce nad oknem. Materiał rolety po zwinięciu trafia na rurę nawojową lub chowa się w kasecie. Z kolei rolety rzymskie z Krakowa podczas zwijania układają się w eleganckie zwoje, co jest możliwe dzięki tunelowi, jaki znajduje się na powierzchni materiału. Ciekawym rozwiązaniem jest roleta rzymska typu RVS, która składa się z systemu dwóch rynien – górnej i dolnej. Rynny można dowolnie przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej, zasłaniając jedynie dowolny fragment okna. Rolety rzymskie montuje się w świetle szyby, co nie powoduje utrudnień przy otwieraniu okna.

W podobny sposób działają żaluzje plisowane, które idealnie dopasowują się nawet do najbardziej skomplikowanych kształtów okna i mogą być montowane także do ściany lub do sufitu. Z reguły zbudowane są z systemu dwóch rynien stałych oraz regulowanych rynien środkowych.

śr. ocena 0 / głosów 0