Jak zaaranżować małe pomieszczenie?

Zaaranżowanie przyjaznego, a jednocześnie niewielkiego pomieszczenia jest wyzwaniem, któremu nie każdy jest w stanie sprostać. Czasami trudno jest nawet urządzić przestronny salon, ponieważ zwyczajnie nie mamy do tego smykałki. Im mniejsza przestrzeń, tym – co wcale nie jest dziwne – problem staje się większy. Musimy zmieścić wszystko, co umieścilibyśmy w większym pokoju na naprawdę niedużym metrażu. Czy to w ogóle jest możliwe? Sprawdźmy, jakie są zasady aranżacji wnętrz nie zachwycających swoją wielkością.

aranżacja

Jasne kolory to podstawa

Najważniejsze w aranżacji małych pomieszczeń są oczywiście jasne kolory. Ciemne barwy są przytłaczające i powodują, że przestrzeń wizualnie robi się dużo mniejsza. Czujemy się wręcz uwięzieni we własnym domu, a nie o to chodzi, aby być aresztantem w swoich czterech ścianach. Ciemniejsze mogą być dodatki, ale dominować musi jasna, stonowana paleta kolorów. Wchodząc do takiego pomieszczenia, od razu mamy dobry nastrój. Jest jasno i przyjemnie, a niewielki metraż przestaje nam przeszkadzać.

Tylko niezbędne rzeczy

Małe pomieszczenia nie mogą być zagracone. To kolejna istotna kwestia przy urządzaniu takich wnętrz. Postawmy na to, co jest nam potrzebne. W zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić to pomieszczenie, może być to szafa, sofa czy funkcjonalne biurko, jeżeli zależy nam na zaaranżowaniu biura w domu. Wszelkie małe rzeczy i przedmioty są zbędne. Dodatkiem może być obraz, fajna lampa, która doda charakteru. Inne tzw. „rupiecie” i szpargały jedynie zbierające kurz, powinny od razu iść do pudła na strych albo do piwnicy. Nie ma tutaj miejsca na takie rzeczy.

Dobre oświetlenie

Poza kolorami i minimalistycznym urządzeniem wnętrza bardzo ważne jest również oświetlenie. Ma być jasno, a jednocześnie przytulnie. Z tego względu poza górnym oświetleniem warto jest pomyśleć nad kinkietem czy lampą stojącą. Zapewnia klimat i daje światło potrzebne np. podczas czytania książek. Teraz w ofercie sklepów można znaleźć rozmaite rodzaje lampek, żyrandoli i tym podobnych przedmiotów związanych z oświetleniem pomieszczeń. Jedyną trudnością będzie decyzja, które artykuły mają trafić do naszego koszyka.

Kto może zająć się aranżacją wnętrz?

Na szczęście aranżacją wnętrz nie musimy zajmować się sami. Na rynku działa wiele firm, takich jak Studio Architektury Wnętrz Atre w Szczecinie, które z chęcią urządzi i te prywatne, i firmowe przestrzenie. Dzięki bogatemu doświadczeniu, znajomości współczesnych trendów oraz prawdziwej pasji, może wyczarować piękne pomieszczenia o indywidualnym charakterze. Warto jest decydować się na usługi sprawdzonych specjalistów architektury wnętrz, a na pewno będziemy zadowoleni z efektu, jaki wspólnym wysiłkiem uzyskaliśmy.

śr. ocena 5 / głosów 1