Jak wybrać stację kontroli pojazdów?

Podejmując decyzję o zakupie auta, trzeba brać pod uwagę fakt, że posiadanie samochodu jest związane z pewnymi obowiązkowymi kosztami i czynnościami. Jedną z nich jest przegląd techniczny, który zazwyczaj należy wykonywać raz do roku. Jak znaleźć stację kontroli pojazdów, która sprosta naszym oczekiwaniom i potrzebom? Czym różnią się poszczególne stacje kontroli pojazdów?

stacja-kontroli-pojazdow

Stacja kontroli pojazdów – podstawowa czy okręgowa?

Poszukując stacji kontroli pojazdów, można zauważyć, że dzielą się one na dwa typy. Wyróżnia się stacje podstawowe i okręgowe. Jaka jest między nimi różnica i którą z tych stacji lepiej wybrać?

Podstawowa stacja kontroli pojazdów obsługuje wyłącznie pojazdy o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Wliczają się w to najpopularniejsze na naszych drogach samochody osobowe. Jeżeli jednak chcesz zrobić przegląd techniczny ciągnika, ciężarówki czy innego pojazdu o masie przekraczającej 3,5 tony, musisz skorzystać z okręgowej stacji kontroli pojazdów. Co ważne, okręgowa stacja obsługuje także lżejsze pojazdy. Oznacza to, że można na niej wykonać przegląd dowolnej maszyny. Jeżeli poruszasz się samochodem osobowym albo motocyklem, możesz skorzystać zarówno z jednej, jak i drugiej stacji kontroli pojazdów.

Na tym nie koniec różnic między stacjami kontroli pojazdów. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, wybierając miejsce na przegląd rejestracyjny czy diagnostykę auta?

Dobra stacja kontroli pojazdów, czyli jaka?

Przegląd techniczny to dobra okazja nie tylko do tego, aby zdobyć pieczątkę, która pozwoli legalnie poruszać się po drogach przez najbliższy rok, ale też do tego, żeby rozeznać się w kondycji swojego samochodu i przeprowadzić ewentualne naprawy. Dlatego dobrze jest skierować się na stację kontroli pojazdów, która dysponuje zarówno odpowiednim sprzętem diagnostycznym i naprawczym, jak i kompetentną kadrą.

Warto zwrócić uwagę na to, jak wyposażona jest stacja, a także czy towarzyszy jej inna działalność, np. warsztat, autoryzowany serwis albo sprzedaż samochodów zarówno nowych, jak i używanych. Tak szeroko działa np. firma Golemo, która oferuje nie tylko przeglądy, ale też naprawy, części samochodowe, auta na sprzedaż, ubezpieczenia oraz blacharnię i lakiernię. Możemy być pewni, że w takim miejscu zostaniemy obsłużeni kompleksowo. Co ważne, unikniemy konieczności lawetowania auta do warsztatu w sytuacji, gdy podczas przeglądu ujawniona zostanie usterka uniemożliwiająca poruszanie się po drogach publicznych. Mając przegląd i serwis w jednym miejscu, nie musimy się obawiać niemiłej niespodzianki, a kontrola może stać się pretekstem do tego, aby przywrócić auto do doskonałego stanu.

śr. ocena 5 / głosów 5