Jak wybrać odpowiednie meble do salonu?

Salon to najważniejsze pomieszczenie w domu. To w nim toczy się codzienne życie. Spędzasz tam czas, przyjmujesz gości czy relaksujesz się po ciężkim dniu. Dlatego salon powinien być urządzony ze smakiem i w równowadze między użytkowością a funkcją reprezentatywną. Jak można znaleźć tę równowagę i urządzić salon ze smakiem, własnym gustem i bieżącymi trendami? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Zacznij od wyboru stylu

Zanim zaczniesz kupować meble, musisz zastanowić się, w jakim stylu chcesz urządzić swój salon. Meble z różnych kompletów mogą do siebie pasować, jeśli będą ze sobą spójne i utrzymane w jednej stylistyce. Do nowoczesnych półek nie będą pasować kanapy narożne w stylu retro, a minimalistyczny styl nie będzie współgrał z ozdobami boho czy ciężkimi komodami. Tak wyposażone wnętrze nie będzie też wyglądało dobrze. Może stać się przytłoczone, ciężkie i mało komfortowe. Jeden styl, stonowana kolorystyka z jednym mocnym akcentem, to najczęściej klucz do sukcesu. 

Przemyśl funkcjonalność salonu

Przed urządzeniem salonu i wyborem odpowiednich mebli, musisz również zdecydować, jakie funkcje będzie pełnił Twój salon? Czy to tylko miejsce spotkań i odpoczynku? Wtedy wystarczy komplet wypoczynkowy z małym stolikiem. Czy chcesz w nim coś przechowywać? Przydadzą się regały, szafki lub półki wiszące. A może ma mieć też funkcję jadalni? Konieczny będzie stół oraz wygodne krzesła. Podjęcie takich decyzji pozwoli Ci określić, jakie meble są niezbędne przy wyposażeniu Twojego salonu marzeń, a z czego możesz bez żalu zrezygnować. 

Wypoczynek sercem domu

Niezależnie od tego, jakie decyzje funkcjonalne podjąłeś, dom powinien się kojarzyć z wygodą i komfortem. Dlatego w salonie nie może zabraknąć kompletu wypoczynkowego. To miejsce spokoju, gdzie możesz pozbyć się codziennego stresu i wyciszyć. Tutaj panuje pełna dowolność. Możesz postawić na pojedyncze kanapy narożne, sofę i fotele czy wypoczynek z funkcją spania, który wieczorem zmieni się w komfortowe łóżko dla Twoich gości. Do kompletu wypoczynkowego warto wybrać stolik kawowy lub niską ławę, która zamknie przestrzeń i podkreśli jej charakter.

Sposób na małe wnętrze

Wydawać by się mogło, że małe wnętrze to niewielki problem. Jednak to właśnie taka przestrzeń wymaga szczególnej uwagi przy urządzaniu. Meble do małego salonu powinny być lekkie i funkcjonalne. Sprawdza się również zasada jasnej kolorystyki, która optycznie powiększy wnętrze. Świetnym pomysłem jest przeniesienie wyżej środka ciężkości. Zamiast stolika czy komody pod telewizor, warto rozważyć powieszenie go na ścianie. Ciężkie regały na książki świetnie zastąpią natomiast półki wiszące. Mniejsza ilość mebli na podłodze sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na większe. To jest szczególnie istotne, ponieważ małe, mocno zastawione wnętrza z dużą ilością przedmiotów mogą utrudniać Twój codzienny odpoczynek. Dlatego tak modny jest obecnie styl skandynawski i minimalizm w urządzaniu wnętrza.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem meblowym https://furnix.pl  

śr. ocena 5 / głosów 3