Jak wybrać najlepszy odkurzacz?

Odkurzacz to jeden z podstawowych sprzętów AGD w każdym domu, jednak wiele osób nie wie, jaki rodzaj odkurzacza kupić. Często zakup tego sprzętu kończy się na wybraniu modelu, który aktualnie poleca sprzedawca w sklepie lub który ma korzystną cenę. Jednak dobrej jakości odkurzacz znacznie poprawia komfort użytkowania z urządzenia, a także zwiększa efektywność sprzątania. Zatem zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na wybór najlepszego modelu. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim indywidualne potrzeby i zwyczaje, takie jak na przykład częstotliwość odkurzania. Ważne jest też to, jakie powierzchnie zazwyczaj porządkujemy za pomocą tego urządzenia. Kolejną kwestią wartą rozważenia jest dostępne miejsce do przechowywania odkurzacza. Ostatecznie trzeba także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na praniu dywanów, czy tylko odkurzaniu. W tym pierwszym przypadków doskonałym rozwiązaniem będzie odkurzacz piorący. Ciekawym rozwiązaniem jest także odkurzacz wodny. Dobrej jakości odkurzacz piorący to sprzęt niezwykle uniwersalny. Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze wziąć pod uwagę, żeby wybrać odkurzacz idealny, zapoznaj się z naszym artykułem.  

1. Jaki odkurzacz wybrać? 

2. Odkurzacz pionowy czy standardowy?

3. Odkurzacz piorący – idealny do prania dywanów i nie tylko

4. Odkurzacze workowe a bezworkowe

Jaki odkurzacz wybrać? 

Na pytanie: jaki odkurzacz kupić? nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb, a także możliwości. Z tego względu zdania są podzielone. Niektóre osoby jako najważniejszy parametr wskazują moc ssania, a także moc silnika. Dla innych z kolei istotna jest energooszczędność, a także wskaźnik zbierania kurzu DPU (z angielskiego wskaźnik zbierania kurzu). Wiele osób zwraca też uwagę na wagę i wielkość odkurzacza, tak, żeby bez problemu zmieścił się do szafki. Jednak nie da się ukryć, że moc ssania i moc silnika to parametry, które łatwo zmierzyć i porównać pomiędzy różnymi modelami. Każdej osobie, która chce kupić odkurzacz zależy na tym, żeby dobrze zbierał kurz. Im mocniejszy jest silnik, tym lepiej radzi sobie z tym zadaniem, a zasysanie nawet dużych zanieczyszczeń nie sprawia problemów. Jakie mocy szukać? Najlepsze modele charakteryzują się mocą silnika nawet o wartości 2200 W i aż 500 W maksymalnej mocy ssania. Te liczby robią wrażenie! Jednak okazuje się, że moc odkurzacza nie zawsze jest najlepszym wskaźnikiem. Zgodnie z unijnymi rozporządzeniami, wprowadzone zostały klasy efektywności energetyczność od A do G. Określają one nie tylko to, ile odkurzacz zużywa energii, ale także jak skutecznie sprząta, a więc jaki jest jego wskaźnik zbierania kurzu. To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz, to na przykład: 

  • regulacja mocy ssania, 
  • szczotka uniwersalna i ssawka szczelinowa, szczotka do twardych powierzchni, 
  • zwijacz przewodu, 
  • wygodny wąż ssący, 
  • pojemność zbiornika, 
  • typ filtra, 
  • możliwość czyszczenia, 
  • siła ssąca, 
  • rury plastikowe,
  • zasięg pracy. 

Odkurzacz pionowy czy standardowy?

Rodzaj odkurzacza w dużym stopniu wpływa na komfort odkurzania. Dla wielu osób odkurzacz pionowy, nazywany też ręcznym, jest wygodniejszy niż standardowy. Nie jest jednak jeszcze aż tak popularny. Dlaczego, skoro jest tak wygodny? Niestety, często zdarza się, że ma gorszą siłę ssania i słabszą mocą silnika. Z tego względu wielu osób decyduje się jednak na tradycyjną wersję. Dobrej jakości odkurzacz to niezbędny element w każdym domu. Jest to też świetny pomysł na prezent. Jeśli chcemy obdarować kogoś praktycznym upominkiem, nowoczesny odkurzacz i odpowiedni kosz to świetny pomysł. 

Odkurzacz piorący – idealny do prania dywanów i nie tylko

Zastanawiasz się, jaki odkurzacz piorący wybrać? A może jak działa odkurzacz piorący? Niezależnie od rodzaju zabrudzeń, które chcesz usunąć odkurzacz piorący z pewnością będzie przydatny. Jego główną funkcją jest pranie dywanów, dzięki temu doskonale sprawdza się nie tylko do usuwania kurzu, ale także różnych plam po jedzeniu, napojach, kosmetykach i innych produktach. Jednak funkcja prania to nie wszystko. Odkurzaczem piorącym można także zbierać płyny, które rozlane są na podłodze. Dobrej jakości odkurzacze piorące nie są tanie. Stanowią pewnego rodzaju inwestycję, jednak mimo tego cieszą się ogromną popularnością wśród klientów. Wynika to z wszechstronności ich działania. Odkurzacz tego typu wyposażony jest w zbiornik na wodę oraz mniejszy na detergent. W trakcie użytkowania woda zmieszana z odpowiednim detergentem zostaje naniesiona na powierzchnię, którą chcemy wyczyścić. Na zakończenie pracy odkurzacz wciąga nadmiar wody, a także piany. Tego typu urządzenie sprawdzi się zarówno do twardych powierzchni, jak i miękkich podłóg i tapicerki. 

Odkurzacze workowe a bezworkowe

Odkurzacz workowy do niedawna był standardem. Obecnie jednak, poza sprzętem z workami papierowymi oraz tekstylnymi, dostępne są urządzenia bezworkowe. Odkurzacze z workiem papierowym poleca się dla osób, które mają problem z różnego rodzaju alergiami, ponieważ po tym, jak się wypełni, po prostu się go wyrzuca. Natomiast odkurzacz bezworkowy wymaga regularnego czyszczenia pojemnika. Uważany jest jednak za bardziej ekologiczny, dzięki ograniczeniu produkcji śmieci.