Jak urządzić wnętrze w duchu kultury azjatyckiej? Porady i inspiracje

Kultura azjatycka w ostatnich latach coraz częściej pojawia się w każdym aspekcie życia Europejczyków. Dominuje w kuchni. Literatura i kino z Azji zdobywają coraz więcej miłośników, a domy i mieszkania dekorowane są w stylu orientalnym. Czym charakteryzują się aranżacje egzotyczne i co się na nie składa? Czy obowiązują jakieś odgórne zasady umeblowania?

wnetrze w duchu kultury azjatyckiej

Czym charakteryzują się wnętrza orientalne?

Styl orientalny czerpie wszystkie pomysły z Dalekiego Wschodu – głównie Indii, Chin, Japonii, Korei, Wietnamu i Tajlandii. Niektórzy dodają jeszcze dodatki z rejonów Bliskiego Wschodu, Tunezji czy Maroka. Mnogość kultur i nurtów uwidacznia się w bogactwie kolorów, wzorów i różnorodności dodatków. Styl orientalny miesza ze sobą różne porządki, tworząc klarowną całość.

Ogólnie składa się on z kilku standardowych, zawsze powtarzających się cech. Panuje przepych, bogactwo i różnorodność form. Architekci, decydujący się na aranżacje w stylu egzotycznym głoszą szacunek dla tradycyjnego rzemiosła i azjatyckich religii. Zazwyczaj dominuje nasycona czerwień, ale też zielenie, żółć, fiolet, pomarańcz i róż. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są bambus, wiklina, egzotyczne gatunki drewna oraz tradycyjne metal, szkło i papier. Styl orientalny nie istniałby bez specjalnych dodatków, które stanowią jego kwintesencję – kadzidełek, płaskorzeźb przedstawiających buddę, chińskiej porcelany, marokańskich dywanów, lampionów, a także tkanin w egzotyczne wzory. Przykładem miejsca, w którym można kupić ciekawe dodatki, jest sklep z orientalnymi akcesoriami, Dzambhala. Można tu znaleźć różne posążki, misy, maski czy obrazy i ozdoby do powieszenia.

Styl orientalny a feng shui

Feng shui możemy określić jako starożytną, wywodzącą się z Azji praktykę planowania przestrzeni. Opisuje praktyczne porady dekorowania domu i rozmieszczania poszczególnych przedmiotów, głównie mebli. Feng shui określa, na jaki kolor najlepiej pomalować ściany, a także gdzie ustawić stół, krzesła, łóżko, sofę. Jego zadaniem jest wprowadzenie do mieszkania dobrej energii – aby mieszkańcy cieszyli się dobrym zdrowiem i wewnętrzną harmonią.

Jak urządzić wnętrze w stylu orientalnym?

Urządzając mieszkanie na modłę azjatycką, należy zwrócić uwagę na kilka czynników: meble i oświetlenie. Umeblowanie najczęściej wykonywane jest z egzotycznych gatunków drewna, np. palisandru. Ciekawym dodatkiem są zdobienia i malunki na poszczególnych szafkach, inspirujące się kulturą marokańską czy chińską. Częsty dodatek stanowią małe stoliki z metalu czy bambusa, umieszczone w salonie (można je potraktować jako stolik na kawę).

Na oświetlenie składają się bogato zdobione lampy i lampiony w stylu marokańskim. Innym rozwiązaniem są lekkie i przewiewne papierowe lampy, nawiązujące do kultury chińskiej. Styl orientalny to również osłony okien i różne dodatki. Rolety zazwyczaj wykonuje się z bambusa. Ów materiał dominuje również w parawanach, pojemnikach czy nawet dywanikach i podkładkach na stół.

śr. ocena 5 / głosów 3