Jak urządzić własny gabinet?

Posiadanie gabinetu to coraz częściej nie przywilej a norma, wynikająca ze specyfiki prowadzonej działalności – wolnego zawodu, własnego biznesu itd. Gabinet jest jednak przede wszystkim miejscem pracy, które powinno być odpowiednio urządzone, spełniając wszelkie standardy ergonomiczne. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę, kompletując gabinetowe wyposażenie?

gabinet

Odpowiednie biurko

Biurko to ,,centrum dowodzenia” gabinetu, przy którym spędzamy olbrzymią część czasu. Na nim spoczywają najważniejsze narzędzia pracy, tu też wykonujemy większość czynności. Najlepiej sprawdzają się biurka znaczących rozmiarów – jeśli posiadamy przestronne pomieszczenie, możemy zainwestować w stół sięgający długości nawet 200 cm. Na rozległym blacie lepiej rozłożymy rzeczy, a jednocześnie będziemy mieli sporo miejsca na oparcie rąk i prace manualne. Odrębna kwestia to wysokość biurka. Powinno być ono dopasowane do wzrostu – niezbyt wysokie, ale i nie za niskie. Za standardowy wymiar przyjmuje się ok. 75 cm. W sprzedaży znajdziemy też ergonomiczne biurka z regulowaną wysokością – komentuje ekspert firmy MEBLANT, producenta i dystrybutora mebli pracowniczych.

Szafki i komody

Szafki i komody to podstawowe elementy umeblowania, w których możemy składować przedmioty służące pracy (np. segregatory z dokumentami), a także rzeczy osobiste. Dobrze, jeśli szafki znajdują się blisko biurka – tak, aby można było do nich bez problemu sięgnąć. Uwaga ta odnosi się również do wysokości szafek – te z półkami położonymi zbyt wysoko, nie będą zbyt praktyczne. Co ponadto? Przed zakupem powinniśmy zdecydować, czy meble mają posiadać zamykane drzwiczki, np. na kluczyk. O tego typu zabezpieczenie warto zadbać, gdy w gabinecie składujemy szczególnie wartościowe rzeczy – dodaje specjalista MEBLANT.

Krzesło obrotowe

Prace wykonywane w gabinetach należą do tych z rodzaju statycznych, odbywających się w pozycji siedzącej. Warto zatem zainwestować w odpowiednie krzesło. Dostępne na rynku modele siedzisk biurowych zaskakują bogactwem wyboru. Szczególnym powodzeniem cieszą się krzesła obrotowe na kółkach, z regulowaną wysokością siedziska i kątem nachylenia oparcia. Powinniśmy zwrócić uwagę na wyprofilowanie krzesła – czy jest dopasowane do pleców i nie powoduje krzywienia kręgosłupa. Istotną sprawą jest też materiał, z którego siedzisko wykonano. Zaleca się unikania tanich plastików oraz niskiej jakości tkanin tapicerowanych, które prowadzą do szybkiego zużycia krzesła oraz są zwyczajnie nieestetyczne – podsumowuje przedstawiciel MEBLANT.