Jak urządzić salon w stylu Hampton?

By zrozumieć filozofię aranżowania wnętrz w stylu Hampton, warto wiedzieć, w jaki sposób powstały jego założenia. Wywodzi się z Long Island, miejscowości nadmorskiej, w której wypoczywają dobrze sytuowani Nowojorczycy. Przyzwyczajeni do luksusowych wnętrz, dostosowali styl letnich willi do klimatu ulubionego miejsca relaksu. Dlatego styl Hampton to połączenie elegancji z motywami marynistycznymi i nadmorskimi.

Wbrew pozorom urządzenie salonu w tym stylu nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Wymaga natomiast przestrzegania kilku zasad.  Jedną z nich jest łączenie elementów wystroju klasycznego, stanowiących bazę, z dodatkami w stylu marynistycznym, rustykalnym i kolonialnym. Wnętrze ma wyglądać przytulnie, lekko i świeżo. Ale też nie może być nudne, czy za każdym razem identyczne.

W stylu Hampton można łączyć różne rodzaje mebli: klasyczne, francuskie, angielskie, ale też nowoczesne i minimalistyczne – wyjaśnia specjalistka z firmy M.A.K. Dekor – i różne materiały: drewno naturalne, skórę, wiklinę, sznurek, różnorodne tkaniny z fakturą, tkaniny lniane.

Wyróżniki stylu Hampton

Kolorystyka jest jednym z najważniejszych elementów. Bazę stanowią różne odcienie bieli, w dodatkach stosuje się całą gamę niebieskości i granatów, beży, brązów i odcieni pudrowego różu. Często pojawia się szarość, srebro i  połyskliwe detale.  Przestronne okna, często od sufitu po podłogę, dodatkowo dodają lekkości i przestronności. Zasłony i firany powinny być lekkie, zwiewne, wykonane z naturalnych materiałów i utrzymane w jasnych kolorach. Do stylu Hampton pasują też rzymskie rolety, mogą być połączone z zasłoną długą aż do ziemi. Meble inspirowane stylem angielskim i francuskim powinny być najlepszej  jakości, wykonane z naturalnych materiałów wysokiej klasy. Charakterystyczne są regały, stoliki, duże wygodne kanapy (w końcu to styl miejscowości wypoczynkowych), fotele, sofy, często pikowane, skórzane. Z mebli nowoczesnych godne polecenia są meble minimalistyczne, w tym lustrzane, podobnie jak lustrzane dodatki (żyrandole, lampy, wazony, ozdoby) które optycznie powiększą nasze mieszkanie i idealnie wpasują się we wnętrze salonu w stylu Hampton.  Charakterystyczne dla niego są również poduchy na fotelach i kanapach. Tkaniny dominujące w salonach, zarówno na poduszkach, jak i dywanach czy zasłonach wyróżniają się charakterystycznymi wzorami: koniczyną marokańską, marynistycznymi pasami, wzorem chevron. Nie ma wnętrza Hampton bez dodatków kojarzących się z morzem: kamyków, muszli, kotwic czy lampionów przywodzących na myśl dawne lampiony okrętowe.

śr. ocena 5 / głosów 5