Jak urządzić pokój dla dziecka w wieku szkolnym?

Własny pokój powinien być oazą dla dziecka, do którego chętnie wraca po całym dniu w szkole i odpoczywa, pogrążając się w małym, prywatnym „świecie”. Dobrze jednak, by pomieszczenie było podzielone na różne strefy codziennego życia naszej pociechy: relaks, naukę oraz zabawę. Opisany zabieg można wykonać m.in. poprzez właściwe rozmieszczenie młodzieżowych mebli.

Drzwi do pokoju nastolatki

Pokój dziecka, jak sama nazwa wskazuje, jest jego własnością, dlatego maluch powinien mieć wpływ na jego aranżację. Żadna osoba nie poczuje się w pełni swobodnie w pomieszczeniu, w którym nie będą znajdować się przedmioty, z jakimi może się jakkolwiek utożsamić. Zadaniem rodziców jest zatem ogólna organizacja wnętrza i dopasowanie mebli do wieku pociechy, tj. potrzeb objawiających się na różnych etapach jej rozwoju. Najprostszą metodą na zachowanie porządku w codziennym życiu „latorośli” jest podzielenie pokoju na strefy. Jak tego dokonać?

Meble młodzieżowe, a może jednak modułowe? 

Warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda konstrukcja wyposażenia. Sprzęty modułowe pozwolą na wprowadzenie zmian we wnętrzu, jeżeli zajdzie taka potrzeba wraz z wiekiem malucha. Co istotne, nie chodzi tutaj tylko o pojemność „instalacji”, ale także ich wygląd: takie rozwiązanie pozwala na pewne modyfikacje, dzięki czemu można je dopasować do stale zmieniających się preferencji dorastającej „latorośli”. Na korzyść modułowych mebli młodzieżowych przemawia też wygodny montaż oraz komfortowe rozmieszczenie umożliwiające proste wydzielenie stref.

Aranżacja młodzieżowego pokoju – strefa nauki 

Za „dzieci w wieku szkolnym” uznaje się uczniów od 6. do 12. roku życia, co tworzy stosunkowo zróżnicowaną grupę, bowiem mogą to być zarówno maluszki, jak i początkujący nastolatkowie. W obu przypadkach ważne jest jednak podkreślenie „strefy nauki”. Najlepiej, aby biurko było ustawione w pobliżu okna, a dokładniej: bokiem, ponieważ taki „zabieg” pozytywnie wpływa na samopoczucie i koncentrację. Jak tłumaczą eksperci z firmy Meblar, konieczny jest również odpowiedni wybór krzesła, które powinno pozwalać na szeroką regulację swoich parametrów.

Strefa relaksu i zabawy w pokoju dla dziecka 

Odpoczynek oraz możliwość beztroskiej zabawy lub rozwoju swojej kreatywności poprzez coś innego niż nauka to ważne aktywności dla rozwoju dziecka. Jeśli mamy wystarczająco miejsca, warto jednak oddzielić strefę „przyjemności” od przestrzeni przeznaczonej na wypoczynek. Po jednej stronie pomieszczenia powinien znajdować się komputer, ulubione zabawki czy inny sprzęt, a po drugiej – wygodne i „młodzieżowe” łóżko.

śr. ocena 0 / głosów 0