Jak urządzić małą sypialnię?

Małe rozmiary sypialni to modny trend we współczesnym budownictwie, gdzie popularne jest wydzielanie większej ilości wnętrz na niewielkim metrażu. Podczas gdy więcej miejsca przeznacza się na wspólną przestrzeń dzienną stanowiącą połączenie salonu z kuchnią, strefa sypialna zajmuje maksymalnie kilkanaście metrów kwadratowych, a często nawet mniej. Jak urządzić taki pokój, aby był on funkcjonalny, a przy tym dobrze się prezentował?

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Jeśli zależy nam na funkcjonalnie i efektownie urządzonym pomieszczeniu o niewielkim metrażu, warto maksymalnie wykorzystać każdy centymetr dostępnej powierzchni. Jest to szczególnie ważne w przypadku sypialni, która wbrew pozorom nie służy wyłącznie do spania, tym bardziej, jeśli całe mieszkanie jest niewielkie i nie ma w nim miejsca np. na oddzielną garderobę czy gabinet. Najczęściej to właśnie w sypialni przechowujemy ubrania, często też czytamy tam książki czy po prostu relaksujemy się po ciężkim dniu. Dobrze urządzona sypialnia powinna zatem łączyć w sobie różne funkcje. Mały metraż z pewnością tego nie ułatwia, ale też nie czyni niemożliwym. Sekret optymalnego zagospodarowania niewielkiej przestrzeni tkwi przede wszystkim w odpowiednim doborze mebli. W wysokich pomieszczeniach, z jakimi mamy do czynienia w starym budownictwie, dobrze sprawdzą się antresole. W takim przypadku na górze umieszczamy łóżko, a na dole mamy miejsce na inne meble do sypialni, np. szafę, komodę czy nawet biurko. We wnętrzach o standardowych wymiarach dobrym rozwiązaniem będą meble modułowe składające się z różnych, pasujących do siebie elementów, które można dowolnie łączyć. Meble modułowe przeznaczone do sypialni znajdziemy np. w ofercie Fabryki Mebli Meblar. Do zalet tego typu wyposażenia należy duża ilość miejsca do przechowywania. Różnego rodzaju szafki, skrzynie czy półki sprawią, że w małej sypialni zapanuje porządek, co optycznie powiększy dostępną przestrzeń.

Optyczne zwiększenie powierzchni

W małej sypialnie warto zastosować przydatne triki, dzięki którym wizualnie powiększymy powierzchnię pomieszczenia. Skutecznym na to sposobem jest umieszczenie w pokoju luster, np. na szafie, dzięki czemu cała sypialnia będzie wydawała się większa. W małym wnętrzu sprawdzą się zabudowane meble, np. komody i szafki, dzięki którym ukryjemy zbędne rzeczy, zapobiegając zagraceniu pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest również wykorzystana kolorystyka i wzornictwo. Małą sypialnię optycznie powiększymy za pomocą jasnych barw i kontrastujących dodatków. Ciekawym rozwiązaniem może być odmienny sposób wykończenia jednej ze ścian – dodatkowa faktura lub przestrzenne wzory dodadzą pomieszczeniu głębi. Nie zapominamy też o dekoracjach – duży plakat czy kilka ramek do zdjęć pomoże urozmaicić przestrzeń. Na koniec warto wspomnieć o oświetleniu. Szczególnie w niewielkich pomieszczeniach z małym oknem warto umieścić kilka różnych źródeł światła, w tym koniecznie lampkę nocną. Atrakcyjnym dodatkiem będzie modne ostatnio oświetlenie dekoracyjne LED, np. w formie łańcucha świetlnego zawieszonego nad łóżkiem. W tak urządzonej sypialnie będzie się chciało przebywać nie tylko nocą.

śr. ocena 5 / głosów 6