Jak umeblować mieszkanie o niewielkim metrażu?

Urządzenie mieszkania w taki sposób, by było nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale również przyjemne dla oka, jest nie lada sztuką. Zadanie to jest szczególnie trudne w przypadku mieszkań o stosunkowo niewielkim metrażu – ważne jest wtedy nie tylko rozsądne planowanie, ale również umiejętność podejmowania kompromisowych decyzji. Oto kilka raz jak poradzić sobie z małym metrażem i stworzyć komfortowe warunki do życia.

Umeblowanie niewielkiego mieszkania

Postaw na meble na wymiar

Oferta producentów mebli jest dziś bardzo szeroka – nie trzeba wiele wysiłku, by znaleźć sprzęty idealnie odpowiadające indywidualnym gustom. Problem tkwi jednak w tym, że meble te produkowane są masowo, według określonego standardu, a nie indywidualnie dostosowane do potrzeb nabywcy. A zatem nawet jeśli spodoba nam się dany produkt, może okazać się, że nie możemy go nabyć, gdyż po prostu nie zmieści się w zbyt małym pomieszczeniu. Alternatywnym rozwiązaniem są meble produkowane na wymiar. W małych mieszkaniach każdy centymetr sześcienny przestrzeni jest na wagę złota, a decydując się na meble na wymiar można w maksymalnym stopniu wykorzystać ten potencjał – meble odpowiadają bowiem warunkom w danym mieszkaniu, a nie standardom narzuconym przez producenta. Uznanym producentem mebli na wymiar jest firma Unikkon.

Dobierz odpowiednie kolory

Znana zasada architektury wnętrz głosi, że małe pomieszczenia powinny być urządzane w jasnych kolorach. Uniwersalnym rozwiązaniem jest biel, dopuszczalne są jednak również lekki odcienie szarości czy beże. Dlaczego? Ponieważ jasne kolory mają tendencję do optycznego powiększania przestrzeni. To szczególnie ważne w przypadku mieszkań stosunkowo małych, które po urządzeniu ich w ciemniejszych barwach mogą wydawać się jeszcze mniejsze i bardziej przytłaczające. Zasada ta dotyczy nie tylko ścian i podłóg, ale również mebli.

Szafy z drzwiami przesuwnymi

Do małych pomieszczeń zalecane są szafy i szafki, w których zastosowane zostały drzwi przesuwne. Chodzi o to, że przy otwieraniu drzwi tego typu nie zabierają cennej przestrzeni – można swobodnie otworzyć szafę bez ryzyka, że drzwiczki będą zawadzać o inne elementy wystroju wnętrza. Dla większej wygody i oszczędności miejsca warto postawić na drzwi z lustrem.

Mniej znaczy więcej

Czy dany mebel jest naprawdę potrzebny? Przy kupnie sprzętów do domu warto za każdym razem stawiać sobie pytanie, czy na pewno są one niezbędne dla naszego komfortu. Zbyt dużo mebli w mieszkaniu, szczególnie małym, może znacznie utrudnić nam życie.

śr. ocena 5 / głosów 1