Jak umeblować mały pokój?

Niewielkie pokoje to szara blokowa codzienność wielu Polaków. Małe pomieszczenia to domena nie tylko bloków z wielkiej płyty, ale też mieszkań budowanych w ostatniej dekadzie. Na szczęście nawet niewielki pokój może być zaskakująco przestronny. Jak to zrobić, aby na niewielkiej powierzchni zmieścić wszystko i nie być przytłoczonym?

maly-pokoj

Postaw na jasne kolory

Jasne barwy optycznie powiększają pokój. Dlatego te niewielkie lepiej jest malować jasnymi, pastelowymi farbami lub po prostu na biało. Znanym i od dawna powszechnie stosowanym trikiem jest niedomalowanie ścian do końca – zostawienie przy suficie około 10 centymetrów białego paska (przy białym suficie!) sprawia, że metraż pomieszczenia wydaje się większy, ulegamy bowiem złudzeniu, że sufit – a więc i podłoga – sięga tam, gdzie biała farba. Te wszystkie optyczne sztuczki są potrzebne, bo chociaż nie zwiększą w realny sposób funkcjonalności pokoju, dadzą domownikom poczucie przestrzeni, a właśnie o to chodzi we własnych czterech kątach.

Jasne kolory nie powinny ograniczać się wyłącznie do ścian. Także jasne meble dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Dla tych, którzy kochają prawdziwe drewno i chcieliby je zastosować w mały pokoju, idealne będą meble sosnowe. Ich bardzo jasny kolor nie przytłacza. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się one pomalowane na biało tak, aby przez farbę prześwitywały słoje, choć klasyczny kolor sosny także jest dobrym wyborem w niewielkim pomieszczeniu. Dodatkowo można wykonać je na wymiar, co jest poważnym atutem przy meblowaniu niestandardowo małego pokoju. Można je wykonać np. na www.meblesosnowe.eu.

Jakie meble do małego pokoju?

Nie tylko kolor wyposażenia ma wpływ na to, jak będziemy się czuć w małym pokoju. Wysokie meble to prawdziwi złodzieje przestrzeni. Dlatego na tyle, na ile to możliwe, w należy zrezygnować z wysokich mebli. Najwyższe powierzchnie powinny sięgać mniej więcej tam, gdzie blat biurka lub stołu.  Przy współczesnym ogromnym wyborze mebli różnych rozmiarów nie powinno to nastręczać problemów. Gorzej może być z ulokowaniem ubrań – szafa na ciuchy wiszące jest na ogół słabym puntem małych pokoi. W miarę możliwości należy umieścić ją w większym pomieszczeniu – takim, którego nie przytłoczy swoimi gabarytami. Małe pokoje umeblowane wyłącznie niskimi sprzętami z powodzeniem mogą „udawać”, że są większe, a odkrycie ich prawdziwych wymiarów budzi niekiedy zdziwienie. Dlatego nie należy martwić się rozmiarami pokoju – wystarczy podejść do tego z głową.