Jak udekorować pokój w stylu boho?

Styl boho wielu kojarzy się z wolnymi duszami. Nic dziwnego, jego powstanie zainspirowała kochającą wolność paryska cyganeria artystyczna. Styl boho jest naturalny, wygodny i nonszalancki, a przy tym wszelkie dodatki, wzory czy materiały są swobodnie dobierane. We wnętrzach urządzonych w tym stylu panuje niedbały, ale wyważony eklektyzm. Urządzając pokój w tym klimacie, można maksymalnie pobudzić swoją kreatywność.

Salon w stylu boho

Styl boho – najważniejsze informacje

Nazwa stylu boho pochodzi od francuskiego terminu „la boheme”. Terminem tym określili się w XIX wieku członkowie paryskiego środowiska artystycznego, którzy wspólnie spędzali czas na tworzeniu i zabawie, ukazując jednocześnie pogardę dla materializmu i niezgodę na obowiązujące w społeczeństwie normy i konwenanse. Dla bohemy liczyła się twórcza swoboda i szeroko rozumiana wolność. Paryska cyganeria artystyczna gromadziła głównie literatów, malarzy i aktorów. Dlatego też styl boho pierwotnie dotyczył artystycznego nurtu, dopiero z czasem wkradł się do świata mody i aranżacji wnętrz.

Jedną z charakterystycznych cech stylu boho jest pozorny chaos, obecny zarówno w projektowaniu przestrzeni, jak i w doborze materiałów i kolorów. We wnętrzu urządzonym w tym stylu można odnieść wrażenie, że nic, co się w nim znajduje nie było częścią planu. Wolność „la boheme” w aranżacji wnętrz przejawia się w niekonwencjonalnych rozwiązaniach i wszechogarniającym luzie.

Styl boho to także zainteresowanie kulturą inną niż europejska. Wolność kojarzyła się cyganerii także z Afryką i dzikością. Ważne były również barwy Ziemi, naturalne materiały i rzeczy wykonane ręcznie. Stąd styl boho bywa mocno kojarzony ze stylem etno, który powstał z inspiracji kulturą ludową i w wystroju wnętrz nawiązuje głównie do wzornictwa kultur Afryki, Australii czy Ameryki Południowej (aczkolwiek może też czerpać z klimatów łowickich czy kurpiowskich). Z całą pewnością oba style są różnorodne i zaskakujące. Styl etno popularność zyskiwał małymi krokami – pojawił się już w latach 70. ubiegłego wieku i był odpowiedzią na poszukiwane przez społeczeństwo oryginalne elementy dekoracyjne – w tamtych czasach popularne były masowo produkowane przedmioty.

Styl boho ostatnimi czasy cieszy się ogromną popularnością. Można go spotkać nie tylko we wnętrzach, ale też w modzie i szeroko pojętym designie – wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego BelldecoHome.pl, w którym znaleźć można meble z charakterem i niebanalne dekoracje wnętrz.  

Jak urządzić pokój w stylu boho?

Urządzając pokój w tym klimacie, warto postawić na białą bazę wnętrza – pozwala ona wprowadzić wyjątkowy charakter i będzie stanowiła doskonałe tło dla barw ziemi i innych kolorów. Doskonałym wyborem będą beże, brązy, zgaszone zielenie, rdzawe czerwienie czy też biel i czerń. Całość powinny uzupełnić naturalne materiały, najlepiej takie wykorzystywane niegdyś przez rzemieślników. Idealnie, jeśli dekoracje do domu będą nosiły ślady użytkowania. Mogą to być ręcznie wykonywane gliniane naczynia, plecione koszyki, poduszki, pledy czy inne.

W pokoju urządzonym w tym klimacie nie powinno zabraknąć naturalnych materiałów. Wśród najpopularniejszych znajdują się bambus, bawełna, wełna, len, wiklina, mosiądz, miedź czy cyna. Doskonale prezentują się one z ciepłymi tekstyliami – dywanami, poduszkami i pledami. Jednak urządzając pomieszczenie w stylu boho, warto pamiętać o umiarze – zbyt duża ilość dodatków może przytłoczyć wnętrze.

śr. ocena 0 / głosów 0