Jak tworzone są obrazy z roślin stabilizowanych? 

Obrazy z roślin stabilizowanych to naturalne kompozycje, które zostały „uśpione” specjalnymi preparatami (środkami powstrzymującymi wzrost wybranych kwiatów, paprotek bądź mchu). Zielone instalacje cieszą się dużą popularnością wśród projektantów wnętrz (zwłaszcza biur) i prywatnych osób, jednak niewiele z nich wie, jak właściwie powstają – oto sekret tej „sztuki”.

Obraz z roślin stabilizowanych

Rośliny doniczkowe znajdują się niemal w każdym polskim mieszkaniu. To rodzaj uniwersalnej dekoracji, która sprawdza się w różnych stylach aranżacji. Odrobina zieleni sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne, domowe i „swojskie”, dlatego wiele osób decyduje się na zakup mało angażujących kwiatów – np. osławionego już zamiokulkasa. Istnieje jednak rozwiązanie, które potrzebuje jeszcze mniej wody od wspomnianej „zamii”: obraz z roślin stabilizowanych. Czym dokładnie wyróżnia się takie „dzieło” i jak wygląda jego tworzenie?

Jak powstaje obraz z roślin stabilizowanych? 

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie surowca, np. mchów czy paproci. Zielone elementy powinno się oczyścić, a następnie zaaplikować preparat powstrzymujący ich wzrost. W dalszej kolejności przykleja się „uśpione” rośliny do siatki, gąbki florystycznej albo innego materiału, który tworzy „plecy” instalacji w taki sposób, żeby uzyskać estetyczną, harmonijną kompozycję. Jak podkreślają specjaliści z firmy Kreatywna Zieleń, ważne jest również dobranie pasującej ramy, odpowiadającej naturalnemu charakterowi obrazu.

Dlaczego warto kupić obraz z roślin stabilizowanych? 

Wielkość instalacji dostosowuje się do charakteru aranżacji i klienta. W biurach sprawdzą się np. nieco bardziej „rozległe” obrazy z roślin stabilizowanych, które nie tylko przywrócą spokój ducha i wyciszą nerwy pracowników, ale także wytłumią niektóre dźwięki. Zielona, efektowna instalacja sprawi, że wnętrze będzie wyglądało atrakcyjniej oraz mniej „formalnie”. Badania potwierdzają, że obecność roślin pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną i koncentrację – zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.

Co ciekawe, opisywane instalacje są przyjazne dla alergików, ponieważ wykazują właściwości antystatyczne – na wystających elementach nie osiada kurz powodujący niepożądane reakcje, a także zmuszający do regularnego sprzątania. Na korzyść podobnej dekoracji przemawia też brak zapachu, który w przeciwnym razie mógłby skłaniać do uczuleń. Sam obraz nie wymaga jakiejkolwiek pielęgnacji, ponieważ rośliny zostały wcześniej ustabilizowane. Wystarczy tylko wilgotność powietrza utrzymująca się na odpowiednim poziomie (40-50%).

śr. ocena 0 / głosów 0