Jak to działa? Zasady funkcjonowania ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy to urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością. Mimo to wiedza na temat sposobu ich działania jest raczej niewielka. Ekspresy do kawy pozwalają na uzyskanie aromatycznej i smacznej kawy, ale na tym ich funkcjonalność wcale się nie kończy. W jaki sposób są zbudowane? Jak działają tego typu urządzenia i co warto na ich temat wiedzieć?

Wielki powrót ekspresów przelewowych

Wyróżnia się ekspresy przelewowe, ciśnieniowe na kapsułki, ciśnieniowe kolbowe oraz ciśnieniowe automatyczne. Najpopularniejsze mimo upływu lat są ekspresy przelewowe. Są one dość proste w budowie i działaniu. Proces parzenia kawy w tym przypadku polega na przelaniu się przez pojemnik ze zmieloną kawą gorącej wody. Budowa takiego urządzenia nie jest skomplikowana. Ekspres przelewowy składa się z pojemnika na kawę, pojemnika na wodę, sitka oraz dzbanka na napój. Nowoczesne urządzenia posiadają jednak pewne udogodnienia, np. zegar, timer czy wbudowaną pamięć. Ciekawym rozwiązaniem są modele wyposażone od razu w młynek do kawy.

Ekspresy ciśnieniowe

Bardziej skomplikowane są ekspresy ciśnieniowe kolbowe. Wykorzystywane są głównie do parzenia espresso, ale niektóre modele również spieniają mleko. W ten sposób przygotować można np. latte czy cappuccino. W tym przypadku w skład urządzenia wchodzą pojemniki na kawę i wodę oraz kolba. To właśnie w niej umieszczane są ziarna kawy. Większość ekspresów kolbowych posiada wbudowane młynki do kawy. Parzenie kawy w tym przypadku odbywa się dzięki gorącej wodzie, która pod ciśnieniem jest przepuszczana przez kolbę z kawą. Ekspresy ciśnieniowe automatyczne są już bardziej zaawansowanymi urządzeniami.

Ekspresy w pełni automatyczne

Posiadają one dodatkowo spieniacze do mleka czy profesjonalne młynki do mielenia kawy. Nie mają kolby, ale specjalny pojemnik. Kluczowe znaczenie ma jednak pompa pozwalająca na parzenie kawy. Odpowiada ona za uzyskanie odpowiedniego ciśnienia. Użytkownik, który posiada taki ekspres, naciska jedynie jeden przycisk. Maszyna pobiera wówczas wodę, podgrzewa ją i przepuszcza przez sitko z kawą. Szeroki wybór tego typu ekspresów automatycznych znajdziemy w ofercie takich firm jak na przykład Caffe Team. Ostatnim rodzajem ekspresów są te na kapsułki. Proces parzenia kawy ogranicza się w tym przypadku jedynie do umieszczenia wybranej wcześniej kapsułki w odpowiednim miejscu i włączeniu urządzenia. Taki ekspres składa się ze zbiornika na wodę i zbiornika na kapsułki. Spore znaczenie ma też tacka ociekowa chroniąca przed zabrudzeniami.

śr. ocena 5 / głosów 5