Jak skutecznie odgrzybić mieszkanie?

Grzyby i pleśń to nie tylko problem o charakterze estetycznym. To źródło niebezpiecznych dla zdrowia patogenów, które w dłuższym czasie mogą spowodować wystąpienie groźnych chorób. Jeśli się pojawią, trzeba zdiagnozować przyczyny problemu i ustalić, jak mu zaradzić. Duże znaczenie ma stopień rozwoju grzybów i ich rodzaj. Jest to zatem zjawisko, z którym trzeba sobie szybko poradzić. Dowiedz się, jak skutecznie odgrzybić lokal!

Odgrzybianie mieszkania

Przyczyny pojawienia się grzyba

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się grzyba na ścianach należą wysoka wilgotność pomieszczeń, nieprawidłowa wentylacja, brak szczelności okien, niewłaściwa termoizolacja budynku i zbyt wysoka temperatura wewnętrzna przy niewłaściwej wentylacji.

Nieestetyczny i niezdrowy nalot pojawia się na ogół w kuchni i łazience, ale również na powierzchniach, na których stykają się skrajne temperatury i gdzie dochodzi do skroplenia się pary wodnej. Objawia się on na ogół wykwitami na ścianach przy suficie oraz w narożnikach. Może być brązowy, zielony i czarny, towarzyszy mu charakterystyczny zapach stęchlizny.

Już po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy podjąć konkretne działania, aby grzyb nie rozprzestrzenił się na całe mieszkanie. Warto w tym celu, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni, skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak firma IPEST, która ma doświadczenie w skutecznym zwalczaniu szkodliwych patogenów.

Sposoby na usunięcie grzyba

Pleśń i grzyby mogą być zwalczane na różne sposoby. Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, które ułatwiają pozbycie się nalotów. Zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa, przede wszystkim zapobiec wdychaniu oparów tych substancji przez ludzi i zwierzęta.

Odgrzybienie mieszkania może być przeprowadzone za pomocą metody termicznej. Używa się tu opalarki, jednak jest ona skuteczna tylko wtedy, gdy grzyb występuje powierzchniowo, to znaczy nie dostał się w głąb ścian. Mikroorganizmy są usuwane za pomocą lampy lutowniczej lub opalarki i szpachelki, która ułatwi zeskrobanie wierzchniej warstwy ze ściany. Tak przygotowana powierzchnia powinna być następnie zabezpieczona odpowiednimi środkami grzybobójczymi. Dokonuje się tego za pomocą pędzla, wałka lub natrysku, często czynność tę trzeba powtórzyć.

Popularna jest również metoda iniekcyjna, którą stosują profesjonaliści. Jest wykorzystywana wtedy, gdy grzyb zaatakował głębsze warstwy ściany. W zagrzybionej powierzchni wierci się otwory o głębokości ok. 1 cm, do których wlewa się środek przeciw grzybom i pleśniom.

śr. ocena 5 / głosów 1