Jak skonstruowane są okucia do szaf przesuwnych?

Systemy drzwi przesuwnych pozwalają na oszczędność miejsca, są wygodne w użytkowaniu i umożliwiają różnorodne urządzanie wnętrz. Z ich pomocą można budować szafy, oddzielenia sąsiadujących pomieszczeń lub wyodrębnienia dodatkowych stref w pomieszczeniu.

szafa przesuwna

Obecnie oferowane na rynku drzwi w systemach jezdnych oparte są na cichych oraz bezawaryjnych prowadnikach i wózkach, co zapewnia bezproblemowe przesuwanie drzwi. Są wytrzymałe na bardzo duże naciski, wynoszące nawet do kilkudziesięciu kilogramów. Najwyższej jakości systemy jezdne zapewniają płynny ruch i cichą pracę. Prowadnice wyróżniają się doskonałym dopasowaniem do płyt o różnych grubościach.

Jakie są rodzaje systemów do drzwi przesuwnych

Systemy okuć dzieli się ze względu na sposób prowadzenia drzwi, na dwa rodzaje: z prowadzeniem górnym i z prowadzeniem dolnym. Systemy z prowadzeniem dolnym to takie, w których rolki drzwi leżą na prowadnicy dolnej i przesuwają się po niej. Górna prowadnica stabilizuje jedynie położenie drzwi.

O prowadzeniu górnym w systemie okuć do drzwi przesuwnych można mówić, gdy drzwi zawieszone są poprzez wózki na prowadnicy i przesuwają się po niej. Zaletą tego sposobu prowadzenia jest brak prowadnicy dolnej, dzięki czemu na podłodze nie ma żadnych przeszkód utrudniających poruszanie się lub przesuwanie przedmiotów. Dół drzwi wymaga tylko stabilizującego prowadzenia w postaci prowadnika.

Konstrukcja okuć

Przede wszystkim, prowadnice każdego systemu do drzwi przesuwnych muszą być zamocowane w poziomie, aby drzwi nie przesuwały się samoczynnie i pozostawały w odpowiednim położeniu. Należy bardzo dokładnie zmierzyć wielkość wnęki i używając dodatkowo poziomicy, wszystkie kąty między ścianami a podłogą i sufitem.  Po dobraniu konkretnego systemu do drzwi, wymiary te posłużą do wyliczenia konkretnych wysokości i szerokości skrzydeł drzwiowych szafy. Skrzydło drzwi przesuwnych montuje się zawsze na dwóch wózkach.

Jak twierdzi ekspert z firmy Metalplast – Meblopol, zajmującej się dystrybucją metaloplastyki:

Obecnie na rynku okuć do drzwi przesuwnych dostępne są systemy ramowe, bezramowe, przejściowe i nawierzchniowe. W bezramowych systemach konstrukcja nośna opiera się na wypełnieniu drzwi, a rączki można wykorzystać, jako uchwyt do okucia. Przy ramowym systemie konstrukcja okuć opiera się na ramie aluminiowej.

Jeśli chodzi o długość prowadnicy, jest ona najczęściej równa szerokości wnętrza szafy. Prowadnice systemów do drzwi przesuwnych można montować tylko do sufitu, tylko do ściany oraz do sufitu lub do ściany. Istotnym elementem okucia jest stoper do drzwi przesuwnych, który hamuje przesuw drzwi.

śr. ocena 5 / głosów 1