Jak prawidłowo zadbać o paprocie?

Paproć domowa to jeden z najczęściej wybieranych gatunków zielonych roślin doniczkowych. Nie powinno to nikogo dziwić, bo pięknie się prezentuje, nadaje się do większości pomieszczeń, a przy tym jest dość łatwa w uprawianiu. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nią dbać. Poznaj najważniejsze zasady związane z właściwą pielęgnacją paproci domowej.

Paprotka domowa

Najważniejsze jest odpowiednie stanowisko

Tak, jak w przypadku większości roślin, także paproć wymaga stanowiska odpowiedniego pod względem temperatury i nasłonecznienia. Co prawda jest to roślina mało wymagająca, ale jednak nie nadaje się do każdego mieszkania.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wymaga ona stanowiska z rozproszonym światłem lub półcienistego. Natomiast jeśli chodzi o temperaturę, to powinna ona oscylować
w okolicy 20°C, choć oczywiście jeśli jest trochę wyższa, nic nie szkodzi.

Liczy się także to, by paproć była umiejscowiona w pokoju o odpowiedniej wilgotności. Ta powinna być na poziomie wyższym niż 50 procent. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na umieszczenie paproci w łazience, o ile oczywiście znajduje się w niej okno.

Trzeba pamiętać o sezonowym nawożeniu

Praktycznie każda domowa roślina musi mieć dostarczany „pokarm” z zewnątrz. Chodzi, rzecz jasna, o nawóz. Nie inaczej jest w przypadku paproci.

W tym celu można zastosować na przykład Agrecol-Mineral Żel Do Paproci. To wysoce skondensowany nawóz mineralny w postaci wygodnego w dozowaniu żelu. Zapewnia dobrą rozpuszczalność oraz szybkie i długotrwałe działanie.

Opisywaną roślinę należy nawozić w sezonie od marca do października, przy czym najbardziej intensywnie (raz w tygodniu) na wiosnę i do połowy wakacji. Z kolei od połowy lipca do początku października sprawdzi się wariant nawożenia co 2 lub 3 tygodnie.

Z jaką intensywnością należy podlewać paproć?

Jaka jest zasada, jeśli chodzi o podlewanie paproci? W tym przypadku warto mieć na uwadze, by podłoże było stale wilgotne, ale nigdy mokre.

Spokojnie można podlewać paprotkę co kilka dni, a w okresie zimowym nawet raz w tygodniu. Opcjonalnie można zaopatrzyć się w specjalne kule nawadniające, z których roślina będzie pobierać wodę w miarę zapotrzebowania. Tego rodzaju akcesoria znajdziesz w firmie Zielony Klomb.

Ma ona własny, dobrze zaopatrzony sklep internetowy z roślinami, doniczkami, nawozami i pozostałymi produktami potrzebnymi do stworzenia przytulnego „domowego ogrodu”.

śr. ocena 0 / głosów 0