Jak powstają meble skórzane?

Skóry używane do tapicerowania mebli są zazwyczaj skórami bydlęcymi. Skóra bydlęca jest bardzo trwała i wytrzymała, a także łatwa do barwienia. Niszowymi produktami są za to meble ze skóry owczej, których nie można nabyć w zwykłych sklepach sieciowych. Skóry wykorzystywane do produkcji mebli są pozyskiwane w różnych zakątkach świata, lecz w głównej mierze pochodzą z Ameryki Południowej. Są one dużo tańsze od skór pochodzących z zamkniętych europejskich hodowli, ale mają gorszą jakość. Rodzaje skóry, z której produkowane są meble, różnią się zwykle procesem garbowania, metodą farbowania, a także przedziałami cenowymi. W jaki sposób powstają meble skórzane?

kanapa skórzana

Konstrukcja mebli skórzanych

Pierwszym etapem powstawania mebli jest stworzenie konstrukcji. Najpierw przygotowywany jest stelaż, który należy odpowiednio zmontować oraz okleić. Stelaż powinien być przygotowany z jak największą precyzją, ponieważ stanowi bazę mebla i decyduje o jego trwałości.

Fachowcy montują niezbędne mechanizmy oraz okucia, a następnie stelaż jest oklejany pianką dobraną specjalnie do konkretnego modelu. Później, wykraja się odpowiednie formy ze skóry, które będą pokrowcem danego mebla. Specjalistyczny program dopasowuje poszczególne elementy, które mają być wykrojone tak, aby jak najbardziej zminimalizować wszelkie odpady.

Pokrowiec mebla

Pokrowiec powinien układać się perfekcyjnie na gotowym stelażu mebla. Jest on wyszywany w szwalni z kilku części skóry naturalnej.

Jak mówi jeden z pracowników firmy Mevis Furniture, która jest producentem mebli skórzanych: Wszystkie rodzaje materiału tapicerskiego wymagają dobrania odpowiednich igieł oraz nici. Szwaczki zwracają szczególną uwagę na idealne dopasowanie do siebie wszystkich elementów skóry. W tej pracy konieczne jest wykazanie się zdolnościami manualnymi, a także zmysłem estetycznym. Następnie kontroler jakości sprawdza poprowadzone ściegi. Ściegi powinny być proste, a pikowania i marszczenia wykonane według rysunków technicznych. 

Meble skórzane – tapicerowanie

Podczas tzw. tapicerowania lekkiego, pracownicy przygotowują i wypełniają drobne części, takie jak np. podłokietniki czy zagłówki. Przy tzw. tapicerowaniu ciężkim, tapicerzy zakładają gotowy pokrowiec ze szwalni na zmontowany stelaż. To właśnie dzięki nim, meble skórzane otrzymują ostateczną formę. Następnie, szczegółowo sprawdzany jest wygląd i wykonanie danego mebla, a także wszystkie jego funkcje. Jeżeli spełnia on wszystkie parametry jakościowe, może opuścić fabrykę i trafić do sklepu.

Aby gotowe skórzane meble mogły trafić do sklepów i salonów meblowych, muszą przejść najpierw przez szereg różnych zabiegów. Warto postawić na taki rodzaj mebli, ponieważ są one wykonywane z największą precyzją. Poza tym, mają niezwykłą trwałość i odpowiednio pielęgnowane, mogą przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie.

śr. ocena 0 / głosów 0