Jak położyć panele podłogowe?

Polacy na podłogach swoich domów i mieszkań najczęściej kładą panele. Nic dziwnego – cenowo są konkurencyjne względem drewnianych parkietów, a te nowoczesne potrafią znieść ekstremalne użytkowanie (klasa ścieralności od AC4 w górę). Panele kładziemy w dwóch sytuacjach – remontu i wykańczania nowego domu lub mieszkania.  W obu finanse odgrywają znaczną rolę, nic dziwnego, że chcesz oszczędzić na robociźnie i położyć panele samodzielnie. Opowiemy Ci, jak to zrobić.

montaż paneli podłogowych

Mówi ekspert z firmy remontowo-wykończeniowej PHUP Texon z Warszawy:

Prawidłowo położone panele o dobrej klasie ścieralności posłużą przez lata bez zmiany wyglądu. Odporność paneli wzmacnia odpowiednio przygotowane podłoże. O wyglądzie podłogi decyduje również precyzja, a tę osiągamy, używając profesjonalnego sprzętu.

Przygotowanie pomieszczenia i paneli

Zanim zabierzesz się za układanie paneli, przygotuj powierzchnię. Upewnij się, że jest równa – niepokarbowana i gładka, inaczej panele będą się odkształcać, a z czasem pękać. Koniecznie sprawdź, czy podłoga jest równa, czy nie występują spadki. Nawet minimalne, mogą w przyszłości uprzykrzać życie i sprawić, że podłogę będzie wymagała naprawy. Równość podłogi sprawdzisz za pomocą długiej poziomicy lub piłeczki pingpongowej.

Jeśli stwierdzisz nierówności, wyrównaj podłogę. Zrobisz to przy użyciu masy samopoziomującej. Pamiętaj, panele możesz położyć dopiero po całkowitym jej wyschnięciu. Drobne ubytki w powierzchni możesz uzupełnić szpachlą.

Jeśli podłoga jest już równa – bez spadków, garbów i fałd, a wszystkie naniesione na nią preparaty dokładnie wyschły, czas na aklimatyzację paneli. Zapakowane połóż w pomieszczeniu, natnij opakowanie i pozostaw je na 48 godzin, żeby wyrównały wilgoć z pomieszczeniem.

Następnym krokiem przygotowującym do układania paneli jest ułożenie podkładu. Jego wybór uzależnij od potrzeb. Inny będzie odpowiedni do ogrzewania podłogowego, a inny będzie ocieplał lub wzmacniał podłoże. Oprócz podkładu na podłogę warto położyć izolację akustyczną, zwłaszcza w mieszkaniach lub pomieszczeniach na wyższych piętrach.

Jak położyć podkład i panele

Wreszcie dochodzimy do właściwego etapu – możemy opowiedzieć, jak samemu położyć panele. Pracę rozpocznij od lewego tylnego rogu pomieszczenia, panele układaj równolegle pod kątem padania światła.

W zależności od producenta obetnij piórko lub wpust paneli pierwszego rzędu przy użyciu wyrzynarki albo piły tarczowej i ułóż je obciętą krawędzią do ściany. Dotnij ostatni panel w rzędzie. Zachowaj 10-15 mm odstęp od ściany za pomocą klinów dystansowych lub rozpórek.

Ostrożnie połóż następny rząd paneli, a następnie dobij go młotkiem i dobijakiem, elementy końcowe dociągnij zaczepem. Ostatni rząd paneli dotnij, uwzględniając odstęp od ścian, następnie ułóż i ściśnij zaczepem.

Otwory na rury od grzejników przytnij za pomocą sękownika. Panele przy drzwiach najlepiej wsunąć pod ościeżnicę, zrobisz to, przycinając drewnianą. W przypadku metalowej wytnij wyżłobienie w panelu i dopasuj go do ościeżnicy.

To byłoby na tyle. Układanie paneli wydaje się proste. Aby jednak praca szła gładko, a efekt był satysfakcjonujący, potrzebne są narzędzia, które nie każdy ma w swoim garażu. Nie każdy ma garaż. Zamiast kupować lub wynajmować narzędzia, głowić się samodzielnie nad wyborem podkładu, lepiej nająć firmę remonto-wykończeniową.

śr. ocena 0 / głosów 0